Ambulansların Üzerindeki Renklerin Anlamı

Sıkıntılı anlarımızda imdadımıza yetişen ambulansların üzerindeki renklerin anlamları olduğunu biliyor muydunuz?

Çeşit olarak ambulanslar; özel ambulans hizmeti, hava ambulans hizmeti, özel uçak ambulans hizmeti, özel cenaze ambulans hizmeti, deniz amblunsları olarak birçok çeşide ayrılır.

Halk arasında renklerin bilinmemesine karşın ambulans 3 kategoriye ayrılır: kara ambulansı, deniz ambulansı, hava ambulansı.

Ambulansların Üzerindeki Renklerin Anlamı

Ambulanslarda taşınan hastalığın acilliği ya da hastalık derecesine göre ambulansın üzerindeki ışığın renginde de farklılıklar oluşur. Acil hasta “kırmızı”, normal hastalar ise “lacivert” renge karşılık gelmektedir. Karada oluşan trafik kazalarında ya da diğer kaza çeşitlerinde imdadımıza yetişen kara ambulansları “acil yardım”, “hasta nakil” ve “özel donanımlı” ambulanslar olarak 3 kategoriye ayrılır.

Ambulansın yan tarafındaki bantın kırmızı renkte olması acil hasta taşıdığına işarettir ve trafikte geçiş üstünlüğü bulunmaktadır. Yan bandı lacivert olanlar ise normal hasta sevki için kullanılmaktadır. Diğer araçlar gibi trafik kurallarına uymaz zorundadır. Ayrıca kırmızı bantlı ambulansların içerisinde 1 doktor ve 2 sağlık görevlisi bulunması gerekir. Lacivert bantlı ambulanslarda ise 1 sağlık görevlesi bulunması yeterlidir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

DMCA.com Protection Status