Güneş Enerjisinde Türkiye Avrupa Üçüncüsü Oldu,

Ülkemizin güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi haziran ayında 1.500 MW’ı aştı. 2017’ilk altı ayındaki artış miktarı 566 MW iken, toplam kapasitenin 1.000 MW’a yakın bölümü ise son 12 ayda girildi.

Böylelikle bu yakın dönemde gerçekleşen rakamları incelediğimizde Almanya ve İngiltereden sonra Türkiye 3. sırada yer aldı. Türkiye aynı sırada küresel ölçekte ise 10. sırada yer aldı. Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli konu hakkında değerlendirmede bulundu. Son süreçlerde Türkiye’nin güneş enerji sisteminde büyük ölçüde büyüdüğünü yılın ikinci yarısında da artacağını bildirdi.

Kutay Kaleli ilelerleyen zamanlarda küresel ölçekte 2.000 MW’ye ulaşacaklarının garantisinide sundu. Firmanın bu zamana kadarki güneş enerji sistemlerinin lisanssız olarak yapıldığını diğer süreçlerde ise yola lisanslı olarak devam edeceklerini aktardı.

Güneş Enerjisinde Türkiye Avrupa Üçüncüsü Oldu

Yerli üretimde güneş enerjisi diğer enerji türlerindede doğrudan olarak artışıda sağlamaktadır. Yerli sanayicilerimizinde bu sistemlere yavaştan geçişi ile de istihdam artışı ve Ar-Ge projelerinide beraberinde getirecektir.

Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2016’nın Haziran ayında 555,3 MW’a, 2016’nın sonunda ise 938,6 MW’a yükselmişti. Haziran ayı sonu itibari ile Türkiye’de güneşten elektrik üretilen şehir sayısı da 61’e ulaşmış durumda.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DMCA.com Protection Status