İZODER Başkanı Levetn Pelesen, “Yalıtımla kışın ısıtma, yazın da soğutmaya harcanan enerjiden ortalama yüzde 50 tasarruf sağlanıyor. Bu da faturaları yarı yarıya düşürüyor” dedi.

Isı yalıtımı sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da sıcağa karşı alınabilecek en etkili önemlerin başında geliyor. Yalıtımın Türkiye ekonomisi ve son kullanıcı için büyük önem arz ettiğini söyleyen Isı Su Ses ve Yangın Yalıtıcımları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, “Çünkü yalıtımla kışın ısıtma, yazın da soğutma amacıyla harcanan enerjiden ortalama yüzde 50 tasarruf sağlanıyor. Yalıtım uygulaması yapılmamış bir binada pencereler ve çatılarda yüzde 25 oranında ısı kaybı yaşanır. Güvenli ve konforlu yapılarda yaşamayı hedefliyor, aynı zamanda tasarruf elde etmek istiyorsak, binalarımızı ısı yalıtımıyla koruma latına almamız şart” açıklamasını yaptı.

Isıtmada ve Soğutmada % 50 Tasarruf Sağlıyor

Isıtmada ve Soğutmada % 50 Tasarruf Sağlıyor

Çevreye de Katkı Sağlıyor

Isı yalıtımının hem ekonomik hem çevreesel katlı sağladığını vurgulayan Levent Pelesen, “Özellikle ısı yalıtımı uygulamalarının enerji verimliliğindeki rolü daha büyük önem kazandı. Bugün gelişmiş ülkeler sıfır enerjili konutlar, pasif evler gibi konseptlere yönelmiş durumda. Enerji verimliliği stratejilerinde ve  özellikle binalarda, tüm taraflar; sektör, kamu ve tüketiciler üzerlerine düşeni yerine getiriyor. Türkiye’nin, İklim Değişikliği Paris Anlaşması’ndaki gibi uluslararası taahütkerini yerine getirmesi, binalarda enerji verimliliği açısından yalıtımının sağlıklı gelişmesi için yaşamsal önemde” diye konuştu.

“TÜKETİCİLER ALDATILIYOR”

Isıtmada ve Soğutmada % 50 Tasarruf Sağlıyor yalıtım

Isıtmada ve Soğutmada % 50 Tasarruf Sağlıyor

Isı yalıtımı uygulamalarında yaşanan en önemli sıkıntılardan birinin tüketicinin aldatılması olduğuna dikkat çeken Levent Pelesen, “Yalıtım yaptırmak isteyen vatandaşlarımız çok dikkatli olmalı. Isı yalıtımı malzemesi olmayan nitelikli yapı malzemeleriyle yapılan uygulamalardan netice alınamıyor. Sıva, boya, duvar malzemesi gibi bazı yapı malzemeleri için ‘Bizim ürünlerimizle ısı yalıtımı sağlanıyor, başka yalıtım uygulaması yapmanıza gerek yok’ sloganlarıyla tüketici yanlış bilgilendiriliyor. Tek bir ürün ile ısı, su, ses ve yangın yalıtımının yapıldığı iddaaları bilimsel bir temele dayanmıyor” dedi.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DMCA.com Protection Status