Elektrik Ark Kaynağı

Basınç ve sıcaklık yardımı ile aynı türden ya da farklı türden metallerin ilave metal ile birleştirilmesi işlemine metal kaynağı adı verilir.

Birleştirilme işleminde ilave metal kullanılıyorsa kullanılan bu ilave metale kaynak teli adı verilir.

Kaynak Makinesi Çeşitleri

Jeneratörlü (Dinamolu) Ark Kaynak Makinesi

Makine tarafından harekete geçirilerek, kaynak için gerekli enerjiyi üreten kaynak makineleridir. Jenaratörde enerjinin üretilimesini dinamo sağlar. Dinamonun harekete geçirilmesi için elektrik enerjisi ya da içten yanmalı bir sistem ile sağlanır. Harekete geçme sonrasında dinamo rotoru, manyetik alanda hareket ederek akım enerjisini üretmiş olur. Üretilmiş olan elektrik enerjisi, kaynak kablolaları tarafından kullanılmak için çekilir.

jeneratörlü ark kaynağı makinesi

jeneratörlü ark kaynağı makinesi

Transformatörlü Ark Kaynak Makinesi

Kısa adı kaynak trafosu olan bu makineler alternatif akımı doğru akıma çevirme gibi bir özellikleri bulunmamaktadır. Sadece alternatif akım veren cihazlardır.

Transformatörlü Ark Kaynak Makinesi

Transformatörlü Ark Kaynak Makinesi

Redresörlü Ark Kaynak Makinesi

Günlük hayatta kullandığımız yani elektrik şebekesindeki akım türü alternatif akımdır. Redresörler bu alternatif akımı doğru akıma çevirir. Birnevi jenaratöre benzerler. Jenatörlerdeki gibi dairesel hareket yapmadıkları için sessiz çalışarak, daha az maliyetlidirler.

Redresörlü Ark Kaynak Makinesi

Redresörlü Ark Kaynak Makinesi

Elektrik Ark Kaynak Postası

Kablolar

Bakır sargılı, üzeri plastik ürün ile kaplanmış kablolardır. Akımın şiddetine göre kabloların kalınlığı değişkenlik gösterir.

kaynak kablosu

kaynak kablosu

Pensler

Kaynak için gerekli işlemin oluşabilmesi için; akımın elektrodada oradan da yapılacak iş parçasına iletilmesi gerekir. Makineler tarafından üretilen kaynak akımı, kaynak kablolaları ile iletilir. Elektrodun kavranması, kaynağın güzel bir şekilde yapılabilmesi için penslere ihtiyaç duyulur.

kaynak pensi

kaynak pensi

Şase (Toprak) Bağlantısı

Elektrod’da ark oluşması, kaynak makinesinden alınan enerjinin (akımın) diğer ucunu kaynak yerine monte etmek için kullanılan bağlantıya denir. Kaynak masası, kaynak yerine bağlanması için birçok bağlantı şekli mevcuttur. Farklı malzemelerin kaynak için kullanılmasından dolayı şase yerinin değişmesi gerekmektedir. Kolay yer değiştirme için mıknantısda kullanılabilir. Şanin iş parçasına direkt olarak bağlanması gerekir.

kaynak şasesi

kaynak şasesi

Maskeler

Zararlı ışınlardan korunması için renkli camların kullanılması gereklidir. Işınların kaynakçının gözünce ve yüzünde oluşturabilecek zararlarını  engellemek için kullanılan bu maskeler elde yada kafaya takılan aparat şeklinde olabilir.

kaynak maskesi

kaynak maskesi

Elektrodlar

Kaynak yapılacak noktanın doldurulması için gerekli ilave çubuk.

Sualtı Kaynağı


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DMCA.com Protection Status