Kombi Bakımı, uzun yıllar boyunca kullanılan kombide ve kombinin içerisindeki parçalarda oluşan toz, pas, kireç ve kombinin çalışmasında bozulmalara neden olacak parçalardaki kirliliğin uygun kimyasal ilaç ve temizlik malzemeleriyle giderilmesi işlemidir.

Kombi Bakımı Neden Önemlidir? Bakımı yapılmış kombi daha az elektrik, gaz ve su tüketimi sağlamaktadır. Kombinin ana eşanjörünü uzun süre kullanma sonucunda içi kireç tutmaktadır. Kireç tutan ana eşanjör içerisindeki su kireç nedeniyle ısınmayacaktır. Sonuç olarak suyu ısıtmak yerine kireci ısıtacaktır. Bu şekilde kullanım sonucu boş yere gaz ve su tüketimi olacaktır.

Ayrıca bakımsız kombi, elektrik, gaz ve su kaçaklarına neden olur. Bu durum can ve mal sağlığı açısından zararlıdır. Uzun süre bakımı yapılmayan kombinin içerisinde tozlar birikerek cihaz içerisinde alev oluşmasına neden olur.

kombi-bakımı-filtrelerin-temizlenmesi

Kombi Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kombi Bakımı kış aylarına girmeden önce yapılması gerekir. Kış aylarında kombiler uzun süre boyunca aktif olacağından tüm parçaları sorunsuz bir şekilde çalışması için kışa hazırlık yapılması önem arz  etmektedir.

Kaç Çeşit Kombi Bakımı Vardır?

  1. Genel Kombi Bakımı: Bu bakım kombi kullanıcısının evinde gerçekleştirilir. Kombinin ana malzemelerinden olan fan motorunun içerisindeki kanatçıklar içerisinde bulundurduğu kir, toz ve pisliklerden arındırılır ve fan motorunun sessiz çalışması sağlanır. Ayrıca fan motorunun temizlenmesi ile ömrü uzatılır. Cihaz içerisinde alev oluşturulmasını sağlayan alev brölörü tanzikli su ile temizlenerek alevin düzgün bir şekilde oluşturulması sağlanır. Kombinin alt tarafındaki su şebeke filtreleri temizlenerek sıcak suyun peteklere düzgün gitmesi sağlanır. Bu parçalara yapılan bakım haricinde cihaz içerisindeki kirlilik temizlik malzemeleri kullanılarak bez ve elektrikli süpürge ile giderilir.
  2. Atölye Bakımı: Kombi duvardan sökülerek atölye ortamına getirilir. Kombinin tüm malzemeleri kombi kasasından ayrılır. Her bir parça sökülerek uygun kimyasallar ile temizlenir. Fan motoru, toz ve kirden arındırılarak kombinin sessiz çalışması sağlanır. Ana eşanjör kuvvetli asitler ile içerisindeki kireçten arındırılır. Sirkülasyon pompası içerisinde oluşan kurum temizlenerek su sirkülasyonunun rahat bir şekilde yapılması sağlanır ve peteklerin alt tarafları daha sıcak olması sağlanır. 3 yollu vana içerisindeki iç takım değiştirilerek sıcak su ve petek komutları daha hızlı ve düzenli bir şekilde sağlanır. Alev brülörü tanzikli su ile temizlenir, alev oluşması daha rahat sağlanır. Sıcaklık sensörleri (ısı sensörü – ntc) orijinal ve sıfır ürünler ile değiştirilir. Daha hassas bir şekilde sıcaklık hissederek ilk günkü gibi sıcaklık sağlar. Ayrıca kombinin içerisinde tüm borular asitler ile temizlenir ve bu boruların bağlantıları için kullanılan orink contalar yenileriyle değiştirilerek su damlatmaya karşı tedbir alınmış olur. Gaz valfine gaz ayarı yapılır. Genleşme tankının sağlamlığı kontrol edilir. İçerisindeki balonda patlak yoksa içerisine azot gazı basılır. Elektrik kabloları kontrol edilir. Eğer elektrik kablolarında sorun var ise yenileri takılarak herhangi bir kısa devreye karşı önlem alınmış olur. Tüm bu işlemlerden sonra kombi atölyede 2,3 gün boyunca denenir ve sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olunduktan sonra kombi kulllanıcısının evine tekrardan montaj edilir. Atölye bakımına giren kombi firmamız tarafından garantiye alınır.

Kombi Bakım Görselleri;

kombi-bakımı-öncesi-ve-sonrası

kombi-bakımı-öncesi-ve-sonrası-1

kombi-bakımı-öncesi-ve-sonrası-2

kombi-bakımı-öncesi-ve-sonrası-3

kombi-bakımı-öncesi-ve-sonrası-4

Bakımlı Kombi Sorunsuz Kombidir. Evinizin Kalbi Olan Kombinize Bakım Yaptırmayı Unutmayın!

Kombinize bakım yaptırmak istiyorsanız Ankara Kombi Bakım Servisimizi arayabilirsiniz: 0312 360 99 19


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.