Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Ankara Kombi Bakım Servisi olarak, her marka ve model kombiye atölye, yerinde olarak bakım yapıyoruz. Sizde kombinize bakım yaptırmak istiyorsanız 0312 360 99 19 numaralı servisimizi arayabilirsiniz.

Türkiye’deki kombi kullanıcılarının geneli kombilerine zamanında bakım yaptırmıyorlar.

Uzun bir süre kombiye bakım yapılmadığı zaman ise kombide bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu başlıca sorunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kombiden aşırı derecede yüksek ses gelmesi,
 • Ateşleme yapmaması,
 • Ateşleme yapıp geri durması,
 • Su damlatmaya başlaması,
 • Cihazın kendi kendine su doldurması,
 • Kombide su eksiltme,
 • Peteklerin ısınmaması,
 • Peteklerin üstü ısınıp, altının ısınmaması,
 • Sıcak su kullanırken peteklerin ısınması,
 • Sıcak suyun sürekli olarak soğuması,
 • Kombiden arı sesi gelmesi,
 • Kombiden yanık kokusu ya da gaz kokusu gelmesi,

Bu arızalar aslında oluşmadan önce bakım yaptırılsa hiç bu tarz bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

Kombinizi işin ehli olan, ofisi olan, vergi ödeyen, TSE ve MYK belgelerine sahip teknik kişilere emanet ediniz. – Ankara Kombi Bakım Servisi – 0312 360 99 19 Genelde kombinin başına geçtiğimiz zaman kombinin içerisindeki toz, kir ve yabancı maddeler kullanıcın kombisine hiç baktırmadığını göstermektedir. Bazı ortamlarda farklı şeylerle de karşılaşıyoruz.

Örnek; kombinin içerisinde kuş, kuş yuvası, örümcek ağları, toka, kalem, kara böcekler, vb. şeyler çıkmaktadır.

Kış zamanlarında havanın soğuk olması neticesinde kombilere bakım yapmak biraz zor olduğu için kombi bakımlarını sıcak havalarda yapılmasını öneriyoruz.

Kombi su, doğal gaz ve elektrikle çalışan mekanik bir ürün olduğu için içerisinde birçok parça bulunmaktadır.

Her parçanın da doğru bir şekilde çalışabilmesi için farklı bakım şekli oluşmaktadır.

Kombi bakımında parçalara uygulanan işlemler;

 • Fan Motoru Temizliği: Fan motoru kombi içerisinde yanmış olan çiğ gazı dış ortama atılmasını sağlayan 220 volt enerji ile çalışan kombinin ana parçalarından olan önemli bir parçadır. Bu parça dış ortamla sürekli olarak ilişki halinde olduğundan içerisindeki kanatçıklar da tozlar birikerek dönüş açısının da sorunlara neden olmaktadır. Bu dönüş sorunları da bir süre sonra bu parçanın sesli çalışmasına neden olmaktadır. Bu sesli çalışma duyulduğunda acilen bu parçaya bakım yapılması gerekir.
kombi bakımı - fan motoru

Yukarıdaki fan motoru Demirdöküm kombiye aittir. Bu parçanın bakımı kombinin çalışmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu parça 220 volt enerji ile çalıştığından kombi kullanıcıları kendileri bakım yapmaları can ve mal güvenliği açısından güvenli değildir.

 • Kombi Kazan (Eşanjör) Temizliği: Bu parçanın görevi alev brülöründen çıkan yüksek ısı ile içerisindeki bulundurduğu suyun ısıtılması için alan sağlar. Bu alan içerisinde sürekli olarak geçen suyun oluşturmuş olduğu kireç birikerek bir süre sonra kombi suyu ısıtmak yerine kireci ısıtacaktır. Kirecin fazla olması bir süre sonra uçak uçar gibi bir ses çıkartmaya başlayacaktır. Bu parçanın sökülüp yüksek asit değerlerine sahip temizlik ürünleri ile temizlenip içerisindeki kireçten arındırılması gerekir.
kombi kazanı (eşanjör)

Yukarıdaki kazan Bosch, As Royal, E.C.A ürünlerine uyumludur. Bu parçanın bakım yapılması ile sıcak suyun verimi artacaktır.

 • Alev Brülörünün Temizliği: Alev brülörü doğal gazın yandığı parçadır. Bu parçanın içerisindeki gözeneklere bazen toz birikerek alevin oluşmasında sorunlar oluşmaktadır. Bu parçanın sökülerek basınçlı su ile temizlenmelidir.
 • Sirkülasyon Pompasının Temizliği: Kombinin içerisinde ısınan suyun peteklere ve bazı sistemli kombilerde ise sıcak suya su pompalayan 220 volt enerji ile çalışan, kombinin ana parçalarından birisidir. Bu parçada eşanjör gibi sürekli olarak su ile temas halinde olduğundan içerisinde kireç, taş gibi maddelere birikerek pompa yatağında kırılmalar ya da pompanın dönüşünde hızı azaltacaklardır. Bu parçada bu sorunlar mevcut ise iç yatakları temizlenmesi gerekir.
sirkülasyon pompası

Yukarıdaki resimde gözüken sirkülasyon pompası Grundfos marka olup çoğu kombide kullanılmaktadır.

 • 3 Yollu Vana Grubu Temizliği: Bu parça kombide sıcak su ve petek suyunun doğru yere aktarılmasını sağlayan parçadır. Petek sıcaklığı kullanımında sıcak su yolunu kapatarak petek kullanımını aktif eder, aynı şekilde sıcak su kullanımında ise petek yolunu kapatır. Bu parçanın içerisinde yaylı iç yatak bulunmaktadır. Sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için bu iç yatakta kir, taş ve paslanma olmaması gerekir. Eğer petekleriniz sıcak su kullanırken ısınıyorsa bu parçada sorun var ve iç yataklarının değiştirilmesi gerekir.
Kombiden Arı Sesi Çıkıyor Sorunu: 3 yollu vana grubudur

Yukarıdaki parça Demirdöküm kombilerin bazılarında kullanılmaktadır. Her kombide farklı olarak dizayn edilmiştir. Bazı kombilerde motoru bulunmaz, bazıları ise sarı (demir) parçadır. 

 •  Sıcak Su ve Kalorifer Termostatları: Bu parçaların bakımı yapılmaz eğer petek ve sıcak su sıcaklığından memnun değilseniz değiştirilmesi gerekir.
kombi ısı sensörü ntc, ptc

Yukarıda gösterilen parçalar her kombide farklı şekilde kullanılır. Bazıları geçmeli, contalı ya da dişlidir. 

 • Klingirik ve Orink Contalar: Bu ürünler boruların ya da parçaların birbirleriyle olan bağlantılarında kullanılan ve su akmasını engelleyen ara bağlantı ürünleridir. Bu parçaların bakımı olmaz, cihaz 220 volt enerji ile çalıştığından herhangi bir su akma durumu durumunda can ve mal güvenliği açısındna sorun teşkil etmektedir. Bu parçaların defosuz ve sorunsuz ürünlerle değiştirilmesi gerekir.Yukarıdaki görselde her çeşit conta bulunmaktadır. Bazıları kombilerde de kullanılır. Bu parçaları orjinal ve sıfır takmak gerekmektedir. kombi contaları
 • Kombi Emniyet Parçaları: Bu parçalar kombinin belli standartlara uygun şekilde çalışmasını sağlayan parçalardır. Örnek verecek olursak kullandığınız kombi bacalı olsun ve baca termostatının olmaması ya da kısa devre yapılması herhangi bir baca tıkanıklığında devreye girmeyeceğinden kombi çalışmaya devam edecektir. Bu da kombiyi kullanan ortamda zehirlenmelere neden olacaktır. Bunun gibi birçok kombide farklı emniyetler bulunmaktadır. Kiturami kombiyi örnek verecek olursak; gaz kaçak emniyeti, deprem sensörü bulunmaktadır. Bu parçalar bozulduğunda kesinlikle orjinal ve sıfır ürün kullanılması gerekir.

Kombi içerisinde 100’ü aşkın irili, ufaklı bir çok malzeme bulunmaktadır. Bu parçaların sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için her sene periyodik olarak kombinize bakım yaptırmalısınız.

UYARI: Ofisi olmayan, vergi ödemeyen, belgesi olmayan, çantacı diye tabir ettiğimiz kişilere kombinizi emanet etmeyiniz. Bu tarz kişiler kombilere bakım yapacağız diyerek kombiyi sökerler. Söktükten sonra kombileri oto yıkama’ya götürerek dışını bir güzel yıkarlar. Arabalarında kombiyi bir kaç gün gezdirdikten sonra kombiye bakım yapmış gibi tekrardan kombi kullanıcısına bir şekilde teslim ederler.

Kombi kullanıcı bu iş için belkide maaşının yarısını vermektedir. Verdiği ücret karşılığında peki avantajı nedir? KOCAMAN BİR HİÇ

Kombiniz evinizin kalbidir. Emanet edeceğiniz firmayı da ona göre seçmeniz gerekir. Kombi servisi çağırmadan önce gerekirse ofisini ziyaret ediniz, kullandığı parçaları kontrol ediniz. Hizmeti sunduktan sonra size garanti olarak fatura ya da servis fişi veriyor mu?

Güvenli kombi kullanımı için kombiyi kullandığınız ortamda gaz kaçak dedektörü ve hava akışını sağlayan ventlasyon bulundurulmasına önem gösteriniz.

Kombinize bakım yaptırmak için illa bir sorun olmasına gerek yoktur. Uzun yıllar boyunca sorunsuz ve tasarruflu kombi kullanımı için kombi bakımlarınızı eksiksiz olarak yaptırınız.

Eğer kombiniz de damlatma, gaz kaçırma, sesli çalışma benzeri şikayetleri bulunuyorsa Ankara Kombi Bakım Servisi olarak bizi çağırabilirsiniz.

Ankara Kombi Bakımı 0 312 360 99 19 – 0 312 359 91 96

Karargahtepe Mahallesi Kütükçü Alibey Caddesi 23/A Meteoroloji Karşısı Keçiören/ANKARA


2 Yorum

  • artista

   Merhaba Sedef Hanım, tek çeşit bakım yoktur. Yerinde bakım ve atölye bakımı vardır. Fiyatlarda değişiklik olabiliyor. 0312 360 99 19 no’lu telefondan bize ulaşıp kombinize bakım yaptırabilirsini. Genellikle 70 TL’den başlar fiyatlar. Daha düşük ücret veren firmaları iyi araştırın kombinizde sorunlara sebep olmasınlar.

   Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.