Kombi Arızaları

Kombi Devreye Girmiyor, Geç Devreye Giriyor Sorunu

Kombi Devreye Girmiyor Sorunu ve Çözümü;

Kombi elektrik, su ve doğal gaz ile çalışan kompleks bir yapıya sahip mekanik parçalardan oluşan ısıtma sistemi elemanıdır.

Kombinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için ilk olarak kontrol edilmesi gereken noktalar;

 • Kombiye doğal gaz geliyor mu? Bunun kontrolü için ilk olarak yemek pişirdiğiniz ocağı kontrol ediniz. Ardından kombiye giden gaz hattının vanasının açık olduğundan emin olunuz.
 • Kombide bulunan suyun 1,5 bar olması gerekir. Eğer cihazda 1,5 bar olacak şekilde su yoksa su dolumu yapmanız gerekir. Fazla su dolumu yaparsanız 3-bar emniyet ventili kendini açarak fazla suyu boşaltacaktır.
 • Kombiye gelecek olan voltajın 220 volt olacak şekilde düzenli bir şekilde gelmesi gerekir. Kombi eğer sigorta ya da voltaj düzenleyiciye bağlı ise bağlantılarının açık olup olmadığını kontrol ediniz.

Kombi Hiç Devreye Girmiyor Sorunu

Bu işlemleri kontrol ettikten sonra eğer kombi hiç devreye girmiyor ise;

 • Fan motoru,
 • Dış hava prosestatı,
 • Kombi elektronik kart (anakart) da problem var demektir.

Kombi Devreye Geç Giriyor Sorunu

Kombi devreye geç giriyor ise;

 • Bacanın uzun olması
 • Fan motorunun kirli, pis olması
 • Fan motoru üzerinde bulunan kelebek tapasının olması
 • Elektronik kart da arıza olması
 • Dış hava sensörünün arızalı olması kombinin devreye geç girmesine neden olur.

Kontrolleri sağladıktan sonra arızayı çözemezseniz sizlere gün içerisinde, piyasanın altında, % 100 orjinal yedek parça kullanımı ve 1 yıl garantili hizmet için bize ulaşabilirsiniz.

Ankara Kombi Arıza ve Bakım Servisi – 0312 360 99 19

Etiketler: demirdöküm kombi devreye girmiyor, baymak kombi devreye girmiyor, bosch kombi devreye girmiyor, protherm kombi devreye girmiyor, kombi çalışıyor ama ateşleme yapmıyor

38 Yorum: “Kombi Devreye Girmiyor, Geç Devreye Giriyor Sorunu”

 1. Aynı sorundan müzdariptim anlatılanları uyguladıktan sonra kombimin sorunu çözüldü. Problem baca borusunun çıkmış olması.

  1. Arkadaş benim demirdöküm kombi yalınız evdeki termostat dışarıyı kombiyi görmüyor nedendir ayarla rı düşürücü görv yapmıyor ben aydında ikamet ediyorum selam lar.

   1. Merhaba Cemal Bey, termostat bağlantıları doğru bağlanmamış olabilir, parametre ayarlarında sorun olabilir, oda termostatı arızalı olabilir. Cihazı görmek lazım. Aydında bir servis çağırmanız gerekebilir. Demirdöküm kombinin hangi modelini kullanıyorsunuz?

 2. merhaba benim demirdöküm nitromix p28 kombim var yaklaşık 15-20 dakika da bir devreye giriyor bu süre normal midir bana çok uzun geldi su sıcaklığı 23 dereceye kadar düşmesine rağmen kombi devreye hemen girmiyor?

  1. Merhaba Serdar Bey, cihaza parametre ayarlarının girilmesi gerekiyor. Bilen bir kişinin yapması lazım. Ankara’da ikametgah ediyorsanız 0312 360 99 19 numaramızı arayın yardımcı olalım.

   1. Kombinin fan motorunu söküp temizleyip taktık ama kabloları yani kahve ve mavi renkli soketi doğrumu yanlışmı taktık bilmiyoruz yerlerini karıştırdık maviyi kahvenin yerine veya kahve rengi mavinin yerine yanlış takmış olursak ne olur

    1. Merhaba Osman Bey, buradan bu şekilde maviyi sağa ya da kahverengiyi mavinin yerine takın diyemem. Ezbere iş yapmak olur. En iyisi işin ehli bir servis çağırmanız.

 3. Sayın ustam öncelikle bu güzel internet hizmetinizden dolayı çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Kombinin fanı sıcak su açınca sürekli çalışıyor ancak ateşleme yapmıyor. Bir müddet sonra kırmızı ikaz ışığıyla beraber bacali fan ikazi yanıp sönüyor. Bu konuda ne yapabiliriz. Yardımlarınızı rica ediyorum. Tekrar çok teşekkürler.

  1. Merhaba Ertan Bey bu arıza genel bir arızadır. Net olarak arızanın nereden kaynaklandığını bilmek için kombinin başına geçmek gerekir.

  1. Merhaba, genel bir arıza durumu bu. Daha detaylı bilgi gerekiyor ya da kombinin başına geçmeden net olarak şuradan kaynaklanıyor diyemem.

 4. merhaba;
  demirdöküm themafast kombim var . bakım yeni yapıldı. ertesi gün kombi kendi kendine çalışması durdu . gösterge de hiç bir şey yok , ışık yanmıyor. reset atmama rağmen yine çalışmadı . belli bir süre geçtikten sonra kombimizi açtığımızda kendiliğinden çalıştı. bu durum şu anda 4 defa tekrarlamış durumda . arızamı var , yoksa ne yapmamız lazım ..

  1. Merhaba gün içerisinde 0312 360 99 19 numaradan arayın yardımcı olalım.

 5. Merhaba baymak yoğuşmasız kombim çalıştırınca devreye giriyor ısıtıyor fakat 2 – 3 saat sonra a 01 hatası veriyor. Reset yapıyorum bir müddet sonra tekrar aynı hatayı veriyor. Akşam açıyoruz Sabah hata vermiş oluyor. Ne yapmalıyım.

  1. Merhaba, gaz basıncında sorun olabilir. Gaz saatini isterseniz bir kontrol ettirin. Kombinin gaz valfinde de arıza olabilir. Net olarak arızanın anlaşılabilmesi için kombinin başına geçmek gerekir.

 6. Merhabalar Sayın Ustam, Baymak yarim yogusmali kombi 03e hatası veriyordu ve ateşleme yapmıyordu. Kombi ile bacasının birleştiği yere bir iki vurunca kombi faaliyete geçiyordu. Ancak artık her 30 dk. da bir hata vermeye başladı. Hava protestati değişse de aynı hatayı vermeye devam etti. Daha sonra servis elemani yoğunlaşma esanjorunun tıkalı olduğunu bu parçanın değişmesi gerektiğini söyledi. Ancak bacaya küçük bir dokunma ile kombi faaliyete geçiyorken esas sorun sizce nerede olabilir.

  1. Merhaba Turan Bey, dışarı çıkan hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir. Baca borusunun düzenli bir şekilde yerleştirilmesi önemli. Orjinal olmayan bir baca borusu takılması neticesinde bu arızayla karşılaşabilirsiniz.

   Fan motoru ve elektronik anakartı da arızalı olabilir. Buradan net olarak hangi arıza var maalesef bilemiyorum.

 7. ariston kombim var kablolu manuel oda termostadı takılı, sıcaklık düşünce kombi devreye giriyor çalışıyor oda sıcaklıgı istenilen seviyeye gelmeden çalışma duruyor. tekrardan çalışmak istiyor fakat 3-4 defa çıt çıt ses çıkarıp ateşlemeye zor giriyor kombi.
  termostad ı devre dışı bıraktıgım da kombi çalışmasında herhangi bir sorun olmuyor.

  1. Merhaba, oda termostatını düzgün bir şekilde bağladığınıza emin misiniz? İstenilen sıcaklık kaç ve çalışmayı durdurduğu sıcaklık kaç derece? Arada ne kadar fark var? Kullanmış olduğunu oda termostatı ve hangi marka ve model. Aristonun hangi modelini kullanıyorsunuz.

 8. merhaba bosch marka kombi kullanıyorum termostatı 21 e aldığımda petekler ısınıyo oda ısınınca devre dışı kalıyor.ama tekrar devreye girmiyor 21 derecede kalmasına rağmen oda soğuk oluyo petekler soğuyo.ısınmak için 1 derece yükseltmem gerekiyo termostatı.neden olabilir bilgi verebilirmisiniz diğer ayarları normal sıkıntı yok suda falan.

  1. Merhaba Tevfik Bey,

   Oda termostatını 21 dereceye aldığınız zaman kombi oda sıcaklığı 21 dereceyi bulana kadar çalışacaktır. Odanın içerisindeki sıcaklık 21 derece olduğunda kombi çalışmayı durduracaktır. Oda sıcaklığı ne zaman 21 derecenin altına düşerse kombi o zaman çalışmaya başlayacaktır. Eğer oda sıcaklığı 21 derecenin altına düşüp ve termostat evin içerisindeki sıcaklığı hissedemiyorsa oda termostatı bozuktur. Eğer oda termostatınız çalışıyorsa kombide bir sorun vardır. Parametre ayarları ile alakalı bir durumda olabilir. Kombiyi görmeden net olarak cevap veremem maalesef.

 9. kombi normal petekleri ısıtıyor dereceyi bulduktan sonra devreden çıkıyor sonra petekler tekrer soğuduktan sonra devreye giriyor sorun ne olabilir vaylan kombi

  1. Merhaba Adem Bey, anlattığınız sorunun çözümü için kombiyi görmek lazım. İlk olarak sensörleri kontrol edebilirsiniz. Ama genel bir arızaya benziyor. Servis çağırmanız gerekebilir.

 10. merhabalar
  protherm leopard kombimiz sıcak su için devreye giriyor,ısıtma içinse devreye girmiyor.kombiden termostatın click sesi geliyor fakat devreye girmiyor.sigortayı indirip kaldırdıktan sonra ısıtmayı açıp tekrar denediğimde devreye giriyor 20-25 saniye yanma oluyor sonra alev sönüyor.sıcaklık ayarını her değiştirdiğimde click sesini duyuyorum fakat ateşleme olmuyor.

  1. Merhaba, kombiye servisin gelip arızayı bulup onarması gerekiyor. Bu şekilde net bir şekilde arıza çözmek mümkün değil.

 11. Ustam bende nepto kombi var 55 dereceye ayarlıyorum ısınıyor ama tekrar calısması 35 derecede devreye giriyor ve uzun calısmış oluyor sizce normal mi bu arada baya gec ısınıyor ev

  1. O kombinin anakartında bekleme süresi çok fazla. Biraz problemli bir model. Bazı kombiler 28 derecede devreye giriyor. Yeni model kart takmanız gerekebilir. O kartı da taktığınızda 5 derece oynayacak yani 40 derecede devreye girecek bu seferde bilginiz olsun.

 12. Merhaba kombimizde atesleme de cakmak sesi gibi ses gelıyor sonra calısıyor normalde sessiz calısıyordu acaba ciddi bı sıkıntı varmıdır

  1. Merhaba, kombini doğal gazı yakmak için çakmak çakması gerekiyor. Çıt, çıt sesini duyduktan sonra alev iyonozasyonu sağladıktan sonra çakmak sesi kesilir ve ateşlemeye devam eder cihaz. Eğer bu şekilde çalışıyorsa herhangi bir sorun yok cihazınızda.

 13. Kombim Eca kombi sıcak suda ilk açılışta patlama ile alev alıyor bu neden kaynaklanır acaba ?

  1. Merhaba Filiz Hanım, İçeride fazla gaz birikmesi sonucu ve ateşlemenin geç yapılması dolayısıyla bu patlama gerçekleşiyor. Genel bir arızadır. Gaz valfi, anakart, fan motoru, hava prosestatı gibi çoğu parça bu arızaya neden olur.

 14. protherm kombi kullanıyorum kombi bir kaç saat çalıştıktan sonra ateşleme yapmıyor aç kapa yapıyorum bir süre çalışıyor tekrar yine yanmıyor göstergede hiç bir hata kodu yazmıyor sadece suyun sıcalığı 26 27 28 gibi derece yazıyor petekler soguyor ve sıcak suyu açtığımda yine devreye girmiyor resetledim düzelmedi baca çıkışını temizledim sıcak su dönüşünü de temizledim sonuç alamadım neden kaynaklanıyor sizce

  1. Merhaba Suat Bey, genel bir arıza net olarak şu parçadan olur diyemem. Kombiyi görmek lazım. Fan motoru, anakart, hava prosestatı vs bir çok parça etken. Servisin görmesi gerekiyor cihazı.

 15. Bosch classic plus kombi sahibiyim. Kombi ateşleme yapıyor. İlk çalışma uzun sürüyor tamam bu mantıklı ama sonraki yanmalarında bir 4 dakika çalışıyor. Akabinde 2 dk çalışıyor sonraki calışması 3 dk oluyor. Anlamadığım aynı standartda çalışması gerekmiyormu. Cihazda sorun mu var bilemedim. Aynı kombi kullanan kişi 7 petek yakıyor bende 5 petek yanıyor 50 c yakıyor benle aynı fiyat ödüyor. Gün boyu yakıt kullanıyoruz

  1. Merhaba Atakan Bey, kombinin çalışmasını etkileyecek bir çok etken var. Evin cephesi, yalıtımı, büyüklüğü, oda sayısı, petek sayısı, kombinin iç sorunları, kombinin bakımsızlığı, kombi de herhangi bir arıza olması. Bunların hepsi etken. Kombiyi incelemek lazım.

 16. Merhaba, dylux marka kombimiz var. Belirli sıcaklığa düştüğünde tekrar yanmak için sistem harekete geçiyor 1 saniyelik parlama şeklinde bir ses geliyor sonra kapanıyor. Tekrar harekete geçiyor ve yanıyor. Problemin kaynağı; örneğin göstergedeki sıcaklık 33 e düştüğünde kombi çalışmaya başlasın komutu var ise, kombimizin gösterge ekranında 37 lerden 34 e iniyor derece derece. Fakat 33 e gelir gelmez tekrar 34 oluyor aynı saniye içinde. Yanı sıcaklık 33 olmamış olduğu için tekrar 34 hissedip tekrar 34 yazıyor. Bundan kaynaklı olabilir mi? Yanı 33 olunca aktif oluyor sistem, aynı saniyede tekrar 34 yazdığı için sistem kapanıyor. Çünkü 33 olunca aktif olacaktı sistem. Aklıma bu geliyor. Yardımcı olursaniz sevinirim. Benimki sadece bir gözlem. Uzmanı olarak sizin görüşleriniz değerli. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Aziz Bey, çok genel bir arıza bu. Anlattığınıza göre yorum yapmak zor. Kombiyi dinlemek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status
Close