Kombi Dolandırıcılığı ve Korunma Yolları
Kombi Dolandırıcılığı ve Korunma Yolları

Artık internet çağının zirvelerinde olduğumuzdan dolayı insanlar kombilerinin üzerindeki kombi kartlarına bakmak yerine oturdukları yerden internet de kombi servisi arıyorlar. Hal böyle olunca dolandırıcılar bir internet sitesi kurarak ve telefon numarası satın alarak Google Adwords‘de reklam açıyorlar. Adwords reklamı “belirlenen anahtar kelimeler” ile reklamın gösterilmesini sağlıyor.

Örnek verecek olursak;

Anahtar Kelime: +ankara +kombi +servisi

Telefon Numarası: Genellikle 0850‘li ve 444‘lü hatları kullanmaktalar.

İnternet Sitesi: Genellikle bu dolandırıcılar bedava siteler kullanıyorlar “tr.gg “win” “wix”

İnternet Sitelerinin İçerisinde Kapı Numarasına Kadar Dahil Bir Adresleri Yoksa Bu Tarz Kişilere Kombinizi Emanet Etmeyiniz. Gerekirse Ofislerini Ziyaret Etmeye Özen Gösteriniz. Yapılan Her İşten Sonra Fatura ve Servis Fişi Kesinlikle Alın.

POSTA YOLU İLE SİZLERE FATURAYI GÖNDERECEĞİZ DERSE İNANMAYINIZ

DOLANDIRILMAYIN !!!!

Google’da Reklam Görüntüsü:

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim
Google Adwords’de Örnek Bir Reklam Görüntüsü

Kombi Dolandırıcılığı ve Korunma Yolları

Gel gelelim bu dolandırıcılar, çantacılar, ofisi olmayan vergi kaçıran T.C. vatandaşları yaşlıların emeklilik paralarını, asgari ücretli çalışan çocuk okutan garibanları, sakat, ilaç kullanan insanlara acımadan ekmek paralarını haksız yere gasp ederek hayatlarına devam etmektedirler. Bu tip dolandırıcıların kullandıkları taktikler gün geçtikçe çoğalmak ve taktik değiştirmektedirler. Bu taktikleri bilmek kombinizde oluşacak arızaları ve kesenize zarar verecek durumları ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Gelin hep beraber bu taktikleri inceleyelim.

 1. Ağa takılan kombi kullanıcısı ilk olarak dolandırıcı tarafından korkutulur. Bu kişi yaşlıysa işleri daha kolay olur. Kombisinde sorun olan kişi sorunlarını anlatır. Dolandırıcı kişi kombinizi kesinlikle kullanmayın, kombiniz patlar, gaz vanasını kapatın, elektrik fişi çekin diyerek korkuturlar.
 2. Arızası bulunmayan kombilerin arızalıymış gibi parçalarını söküp değiştiren tipler bulunmaktadır. Belki de kombinizin sorunu “suyun bitmesi”, “gazın bitmesi”, fişin ters olması”dır. En sevdikleri durumlar bunlardır. Bu durumla karşılaşan dolandırıcılar kombi elektronik kartı ya da basit ve gösterişli olan parçaları sökerek arabalarında bir güzel gezdirdikten sonra parçayı tekrar takarak sizden yüksek miktarda ücret isterler.
 3. Atölye bakıma girmeyen kombiler. Bu durumu şöyle açıklamakta fayda vardır. Dolandırıcı atölye bakımına alacağını söylediği kombiyi bir güzel araba yıkama makinesi ile bir güzel dışını parlattıktan sonra, 3 gün boyunca arabada kanka gibi gezdirdikten sonra kombiyi tekrardan kombi kullanıcısının evine getirmektedir. Bir vida bile dahi açmayan bu sahtekarlar bu işlemden 500, 600 TL gibi yüksek ücretler alırlar.
 4. Kombi kullanıcısının evine gelen sahtekarlar yaka kartı takıp yetkili servis havası veren, kombilerin arızalarını söyleyip yüksek miktar ücret talep ettikten sonra eğer kombi kullanıcısı kabul etmezse kombide tahribata yol açmaktadırlar.
 5. Kombinin arkasında bulunan genleşme tankına hava basan tipler. Normalde azot gazı bulunması gerekirken 0 maliyetle hava basıp buna yüksek miktarda ücret isterler.
 6. Kombinizi bir kere yaptırdıkdan sonra bir daha ulaşamadığınız sahtekarları da unutmayalım.

Saymakla bitmeyen taktikler ve numaralar bulunmaktadır. Bu tarz kişilere kombinizi emanet etmeyiniz. Evinizde bulunan çocuklarınızın can sağlığını bu tip kişiler yüzünden  tehlikeye atmayınız.Kombinizi OFİSİ OLAN, VERGİ ÖDEYEN, MYK BELGELİ, TSE BELGELİ olan kişilere emanet ediniz. Kombinizi bir firmaya yaptırmadan önce internet sitesinden, haritasından ve diğer sosyal medya hesaplarından müşterilerin yapmış oldukları yorumları inceleyerek ona göre servis çağırmalısınız.

Genellikle sosyal medya ve interneti kullanan kişilere bu dolandırıcılara karşı tedbirlidirler. Ama yaşlı insanlar bu kişilere karşı savunmasızdırlar.

Kombi Dolandırıcılığı ve Korunma Yolları,

Farklı internet sitelerinden yapılmış yorumları sizin için aşağıda göstermekteyiz;

Aşağıdaki örnek sürekli olarak insanları arayarak bakım zamanınız gelmiştir diyen tiplerdir. Arkadaşımız çok güzel bir çözüm üretmiş, tebrik etmek lazım 👏👏

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim1

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim2

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim3

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim4

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim5

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim6

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim7

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim8

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim9

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim10

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim11

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim12

kombi-dolandırıcılığı-örnek-gösterim13

Birçok sitede birçok yorum bulunmaktardır. Araştırın, inceleyin, fiyatlarını öğrenin, sonra servis çağırın. Dikkatli olalım ve herkesi uyarmaya çalışalım.

6 Yorum

 1. Yetkili servis diye internetten arama yaptım. İnternet siteleri gayet işletme havası veriyordu, çağırdım kişileri geldiler. Kombimin kartı arızalıymış öyle dediler. Her neyse kartı tamir ettirdim. 600 TL’mi aldılar. Gittikleri zamanda kombim çalışmıyor, şimdide ulaşamıyorum. Gani gani çıksın artık yapacak bişi yok. Böyle bilgilendirici mesajlar yayınlanması güzel. Benim gibi insanlarda dolandırılmasın en azından.

  • Dikkatli olmakta fayda var İhsan Bey, dediğiniz gibi sürekli olarak sosyal medya hesaplarımızdan ve sitemiz üzerinden insanları bilgilendirmek için paylaşımlar yapıyoruz. Umarım daha fazla kişi zarara uğramadan bu kişilere karşı bir önlem alınır.

 2. Sosyal medyadan gördüm bu paylaşımı ilgimi çekti. Ne tarz durumlara geldi ortalık çok kötü. Allah kimseye denk getirmesin bu insanlara. Tebrik ederim bu makale için

  • Teşekkürler Elvan Bey, elimizden geldiğince insanları bu durumlarla karşılaşmamaları için uyarıyoruz. Paylaşırsanız sevinirim, daha fazla kişiye ulaşırız.

 3. ilgili devlet yetkililerinin bu dolandırıcılık şebekelerinden haberi var mı? zira uzun zamandır ortalıkta bir çok insanı mağdur ediyorlar.

  • Bimer, BTK gibi şuan ki çağdaki işlere uygun olarak şikayet ortamı sadece bunlar gözüküyor. Vergi dairesi ya da maliye bakanlığına yapılan şikayetlerde yeri ve adresi olmayan bir kombi servisini şikayet edeceğiniz zaman sizden şikayet edeceğiniz kişinin adresini istiyorlar. Adres bulunmadığı için de şikayet yapılamıyor. Bimer ve BTK’ya yapılan şikayetler sonucunda internet siteleri, telefonları ve kişileri inceliyorlar. Biraz uzun süreli bir işlem, ama olumlu yönde sonuçlanacağını düşünüyorum.

Cevap Bırakın

Lütfen Yorumunuzu Yazınız!
Lütfen Adınızı Buraya Yazın