Kombi Arızaları

Kombi Sirkülasyon Pompası Sıkışması

Kombi Sirkülasyon Pompası Sıkışması

Bu yazımızda sizlere kombi pompasının diğer adlarıyla da sirkülasyon pompası ve devirdaim pompasının neden sıkıştığını, sıkışan pompanın nasıl geri açılacağını ve bu işlemleri yaparken dikkat edilmesi gereken maddeleri sizlere listeleyeceğiz.

Pompa Ön Yüzü

Kombi Pompası Neden Sıkışır?

 • Kombi uzun bir süre kullanılmayınca pompa içerisindeki kafa bazen sıkışabiliyor.
 • Pompa içerisinde bazen irili ufaklı taş vb parçaların birikmesi ya da gelmesi sonucu sıkışabilir.
 • Tesisata su basımı sonrasında bazen cihaz içerisinde hava sıkışabilir. Sıkışan hava ise pompanın çalışmasını engelleyebilir ve sıkışmasına neden olabilir.

Sıkışan Pompa Nasıl Açılır?

 • İlk adım olarak kombi pompasının ön yüzünü görebileceğimiz şekilde kombinin kapağını açmamız gerekiyor. Her kombinin kapağı farklı şekilde açıldığı için bu işlemi yapmadan önce kırılmalara karşı dikkatli olunuz, kapağın bazı noktaları hassas olabilir.
 • Kombi pompasının iki tür markası bulunur. Wilo ve Grundfos‘tur. Bunların haricinde bazı markalar pompaların üzerine kendi amblemlerini basabilmektedirler. Farklı bir marka gördüğünüzde şaşırmayın. Kombi Sirkülasyon Pompası Sıkışması na marka fark etmeksizin karşılaşabilirsiniz.

pompa sıkışma müdahale vanası

 

 • Resimde de kırmızı ile işaretlediğimiz vana pompanın içerisinde kalan havayı atmak ve sıkışan pompaya yol vermek için kullanacağımız yerdir.
 • İşleme başlamadan önce ilk adım olarak pompanın altına havlu benzeri bir bez koymanızı öneriririz.
 • Tapayı açtığımız da su akma durumu yaşanacaktır. Bu su akma işlemi sırasında elektronik parçaların zarar görmesini engellemelisiniz.
 • Düz ağızlı bir tornavida ile tapayı sola çevirerek, tapayı bulunduğu yerden çıkartınız.
 • Tapayı çıkardıktan sonra, pompanın içerisinde aynı şekilde bir vida daha göreceksiniz.
 • Bu vidayı da yönü farketmeksizin sağa ya da sola çevirerek pompaya yol vermeye çalışın.
 • Pompa dönmeye başladığında zaten siz de fark edeceksiniz.
 • Pompa dönene kadar bu işlemi uygulamaya devam edin.
 • Eğer uzun bir süre uğraştıktan sonra pompa dönmüyor ise pompanız bozulmuştur demektir.
 • Döndüyse tekrardan tapayı su akmayacak bir şekilde kapatın.
 • Akan su neticesinde ıslanan yerler bulunuyorsa kurutun.
 • Kombinize 1,5 bar olacak şekilde tekrardan su dolumu yapın ve cihazınızı çalıştırın.

Kombi Devirdaim Pompası Sıkışması

Pompa Sıkışmasını Önlemek İçin;

 • Tesisat içerisinde kir ve çakılların temizlenmesi gerekir. Tesisat temizliği yaptırarak taş ve çakılların temizlenerek pompanın sıkışmasını önleyebilirsiniz.
 • Tesisata su verdiğiniz zaman radyatörlerden vakit geçmeden cihaz içerisinde kalan havanın boşaltılması gerekir.

Bu işlemi kombinize su dolumu yaptıktan sonra içeride kalan havayı dışarı atmak içinde uygulayabilirsiniz. Hava almak için tapayı biraz gevşetmeniz yeterli olacaktır. Kombi Sirkülasyon Pompası Sıkışması

Bu işlemi gerçekleştiremediniz, pompanızın bozuk olduğu fark ettiniz ve pompa satın almak istiyorsunuz, hiç birini yapamam ben servis hizmeti almak istiyorum diyorsanız. Bize 0312 360 99 19 numaralı servisimizden ulaşabilirsiniz.

Firmamız Ankara ili ve her ilçesine gün içerisinde servis imkanı sunmaktadır. Marka farketmeksizin her türlü işlemi 1 yıl garantili olarak hızlı, kaliteli ve güvenilir olarak istenilen vakitte gerçekleştiriyor.

Kombi Devirdaim Pompası Sıkışması

Servis Hizmeti almak yerine sadece kombi parçaları satın almak istiyorsanız aramanız yeterlidir. Hangi şehir de olursanız olun kargo ile istediğiniz ürünleri gönderiyoruz.

Türkiye’nin tüm illerine anlaşmalı kargolarımız ile ürünlerimizi sizlere ulaştırıyoruz.

Sarıkaya Teknik Servis

Anahtar Kelimeler; kombi pompa sıkışması, kombi sirkülasyon pompası sıkışması

34 Yorum

 1. Selamlar pompa devresindeki starter kondansatör çatlama ve akma var bu nedenle devredışı kalan pompa yüzünden baymak star bridge kombi ilk devreye girer girmez aşırı ısınma hatası (e03) verir mi

 2. Burada anlatılanları uyguladığımda sirkülasyon pompası tekrardan dönmeye başladı. Boştan yere 450 TL tamir ücreti vermekten kurtuldum. Bu makale için çok teşekkür ederim.

 3. benim eca kombim var sıcak suyu kapatınca çok sinir bozucu su sesi gelmeye başladı pompadan neden olabailir.

  1. Merhaba Samet Bey, sıcak su musluğunu kapatmaya başladığınızda sirkülasyon pompası devreye giriyordur. Sirkülasyon pompanızın içerisi kirlenmiş olabilir ve kirli olması neticesinde sesli çalışabilir, onun haricinde sirkülasyon pompanızın rotili kırılmış olabilir. Ya da bir pislik gelmiş de olabilir. Eğer kırılma söz konusu ise pompanın değişmesi gerekir. Pompa fiyatları için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 4. Ustam hayırlı bayramlar dilerim, baymak kombim geçenlerde sıcak suyu açtığımızda, peteklerede sıcak su veriyordu, petek vanalarını kapattık, 2 hafta bu şekilde devam ettik, şimdi, sıcak suyu açınca E26 çıkıyor sıcak su akmıyor fakat peteklerin açtım petek aşırı ısınıyor, gösterge panosunu oynattığımda E26. Siliniyor fakat sıcak su gelmiyor, 3 yollu vana arızalı biliyorum, kısa vadeli çözüm, teşekkürler.

  1. Merhaba bu arızanın kısa vadeli bir çözümü yok. Bu şekilde kullanmaya devam ettiğinizde petekleriniz ısınacaktır. Arızanın çözümü için parça değiştirilmesi şart.

 5. Merhabalar
  Bizim kombide geçen hafta duş aldiktan sonra farkettim ki ufaktan kaçaklar yapiyor ve gürültülü çalışıyordu ben de tamamen kapattım. Bugün kalorifer kısmına su bastim fakat devirdaim motoru altında damlamalar gördüm. Şu kaçağı vardı sorun nereden olabilir? Devirdaim santrifüj ile rotor arasında kalan kısımda ve conta vs var mıdır?

  1. Merhaba, kombiyi ya da parçayı görmeden yorum yapmak zor. Servis çağırmanız daha sağlıklı olacaktır.

 6. Merhabalar dediğinizi aynen yapıyorum tabi öncesinde kombinin suyunu boşalttım bilmiyorum yanlış mı yaptım acaba. Sonra tornavidayla dediğiniz işlemi yaptım yarım saat çalıştı tekrar peteklere su basmadı nedendir acaba pompa bozulmuşmudur çok pahalı bunlar bir de pompa bakımı demişsiniz o nasıl oluyor hiçbiryerde görmedim nasıl yapılacağını tarif edermisiniz elim az çok iş tutar kurtarın beni bu masraftan. Sürekli sıkışma yapıyor wilo msl 12/5-3c. Söküp içini mi açayım bilemedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Youtube Kanalımıza Abone OL! Ücretsiz İçerikleri Kaçırma
error: