Kombi Arızaları

Kombide Yüksek Voltaj Arızası ve Sorunun Çözümü

Kombide Yüksek Voltaj Arızası ve Sorunun Çözümü

Kombi voltaj arızası, kombiye gelen voltajın istenilen değerin altında ya da üstünde olması neticesinde ortaya çıkan arıza durumudur. Bu arıza durumu bazen arızaya düşürmekle kalmayıp kombide bulunan bazı parçaların bozulmasına da neden olmaktadır.

Kombi içerisinde voltajdan kaynaklanacak arızalardan dolayı ilk sorun yaşayacak eleman kombinin elektronik ana kartıdır. Kombi ana kartları düşük ve yüksek voltaja karşı duyarlıdırlar. Bundan dolayı kombileri voltajdan korumak adına voltaj düzenleyici (regülatör) ile kullanmak gerekir.

Voltaj düzenleyicileri korunacak malzemeye gelen elektriğin istenilen değerde verilmesini sağlayan elektronik malzemedir. Kombide voltaj düzenleyici kullanmadığınız sürece elektriklerin gidip gelmesi, düzensiz gelmesi gibi durumda kombide sorunlara neden olacaktır.

Kombiye voltajın düzensiz gelmesi sonucunda karşılaşabileceğiniz sorunlar nelerdir?

  • Anakartın yanması, bozulması.
  • Diğer kombi parçalarının bozulması (düşük voltaj)

Kullanıcıların bilmesi gerekenler;

  • Bazen kombi fişinin ters takılması sonucunda kombi arızaya düşebilir ya da düzensiz voltaj hatası verebilir.
  • Voltajın düzensiz gelmesi sonucu cihaz arızaya geçtiyse, reset işlemi uygulayın.
  • Bulunduğunuz bölgede elektrik arıza ya da tamir işleminden dolayı kombiniz ve diğer beyaz eşya aletleriniz bozulursa; bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketinden tamir ücretini belirli bir kısmını alabilirsiniz.

Reset işleminden sonra cihazındaki arıza düzelmediyse elektronik anakart ya da diğer kombi malzemelerinde sorun var demektir. Sorunun düzelmesi için servis çağırmalısınız.

Kombi anakart tamiri için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Youtube Kanalımıza Abone OL! Ücretsiz İçerikleri Kaçırma
error: