Kombi Arızaları

Peteklerin Aşırı Isınması

Peteklerin Aşırı Isınması

Merhaba kombi kullanıcıları, düşük ayarda kombinizi kullandığınızda petekleriniz aşırı derecede ısınıyorsa bu makalemizi arızayı ya da sorunu çözmek için okumanız gerekebilir.

Kombinizin panelindeki kalorifer sıcaklık ayarını kontrol edin. Kalorifer sıcaklık ayarı yüksek derecede ise peteklerinizin aşırı ısınması normal bir durumdur. Kalorifer ısı derecesi yüksek ayarda ise dereceyi düşürürerek deneme yapın. Düşük derecede ise cihazda sorun var demektir.

NOT: Kombiyi yoğun bir şekilde sıcak su da kullandığınız zaman kombinin içerisindeki su aşırı bir şekilde ısınacaktır. Bu ısınma sonucu parçalar aşırı ısıdan zarar görmemek için kombi emniyet olacak şekilde aşırı ısınmış suyu peteklere salacaktır. Böyle bir durum ile karşı karşıya geldiğinizde endişelenmenize gerek yoktur. Cihazın normal çalışma prensibidir.

peteklerin-aşırı-ısınması

Aşağıda listelenmiş olan maddeler aşırı ısınmaya neden olabilecek olası arızalardır.

  • Kombi Elektronik Kart (Kombi Anakart) Arızası;

Anakart üzerindeki sıcaklık ayarını sağlayan elektronik malzemede sorun olabilir. Bu arıza durumda kombinin anakartını tamir ettirmeniz ya da anakart değişimini yaptırmanız gerekmektedir.

  • Kalorifer Ayar Düğmesi Arızası;

Kalorifer düğmesinin kırık olması ya da aşırı kullanma sonucu görevini yerine getiremesi sonucu aşırı ısınmaya neden olabilir. Siz düşük dereceye ayarlamış olarak görseniz de kalorifer ısı ayarı yüksek derecede kalmış olabilir. Bu arıza durumunda düğmenin değişmesi gerekir. Ayrıca elektronik kart üzerindeki parçanın da arızalı olma ihtimali vardır. Anakart tamiri de gerekebilir.

  • Kalorifer Sıcaklık Sensörü (NTC) Arızası;

Kalorifer hattının su sıcaklığını ölçen NTC arızası sonucunda petekleriniz aşırı ısınabilir. Bu arıza durumunda kalorifer sıcaklık sensörünün (NTC) değişmesi gerekmektedir.

Bu arızalar haricinde kombiniz sürekli olarak devreye girme arızası da gösterebilir. Arızanın tam olarak anlaşılması ve onarımı için 0312 360 99 19 numaramızı arayıp servis hizmeti alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Youtube Kanalımıza Abone OL! Ücretsiz İçerikleri Kaçırma
error: