Sıkça Sorulan Sorular

Merhaba kombi kullanıcıları, sizlere bu yazımızda hem bizlere hem de internette çeşitli mecralarda kombi kullanıcılarının sıkça sormuş oldukları soru ve soruları listeleyeceğiz. Umarım bu paylaştıklarımız işinize yarar ve kombinizi iyileştirmek adına sizleri aydınlatmış oluruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kombi bakımını ne zaman yaptırmalıyım, ne tür bakım kombin için en faydalı bakım olur?

Kombi bakımınızı yaz aylarında kışa girmeden önce yaptırmalısınız ki zorlu kış maratonuna kombiniz hazır olabilsin. Kombinize eğer uzun bir süredir bakım yaptırmıyorsanız, kombinize atelye bakımı ya da ısıtmayı ve tasarrufu sağlayan ana parçaların sökülüp temizlenmesi gerekmektedir. Konuyu biraz daha açmak gerekirse;

 • Kombide sıcak suyun sıcaklığını azaltan kireç ve diğer etkenleri ortadan kaldırmak gerekir. Kombinin ana eşanjörü şehir su hattındaki bol kireçten dolayı bir süre sonra kireçten kabuk bağlayarak suyu ısıtmak yerine kireci ısıtmaktadır. Kuvvetli asitler ile bu kireçlerden ana eşanjörü arındırmak gerekir.
 • Kombinin üst tarafında bulunan çiğ gazı yani yanmış gazı dışarı atmayı sağlayan fan motorunun içerisinde biriken kir ve tozlardan arındırılması gerekir. Arındırılmaz ise bu parçadan bir süre sonra insanı rahatsız edecek şekilde bir ses çıkmaya başlar.
 • Sıcak su sensörü ve petek sıcaklığını ayarlayan sensörlerin yenilenmesi gerekir.
 • 3 yollu vana grubunun iç yataklarının değiştirilmesi gerekir.
 • Plakalı eşanjör diye tabir edilen parçanında asitler ile temizlenmesi gerekir.
 • Sirkülasyon pompasının içerisindeki kirden arındırılması eğer iç yatağında sorun varsa iç yatağında değiştirilmesi gerekir.
 • Kombinin içerisindeki toz, kir, tüy, vb. çeşitli alev alabilecek can ve mal kaybına neden olabilecek her türlü dış etmenden de cihazın tamamen temizlenmesi gerekir.

Bu listelenen maddelerin kombi bakımında yapılması gerekmektedir. Piyasada 30, 40, 50, 60 TL gibi bir ücretle yapılan bakımların gereksiz olduğunu gaz, su gibi ekonomik yönden sizi rahatlatmaya yarayacak bir bakım olmadığını da belirtmek isteriz. Atelye bakımlarında ise kombinin ana gövdesinde parça dahi kalmayacak şekilde tüm parçalar sökülür ve gerekli temizlik ürünleriyle (asitler, cif, yağ çöz vb. kimyasallar) temizlenerek tekrardan cihaz toplanır. Toplanan cihaz birkaç gün test edilerek sorunsuz bir şekilde kombi kullanıcısına çalışır ve ilk günkü gibi bir performansla teslim edilir. Şunu da belirtmekte fayda var cihazınızı ofisi olmayan, vergi ödemeyen çantacı diye tabir ettiğimiz kişilere teslim etmeyiniz. Yoksa kombinize atelye bakımı yapmak yerine oto yıkamaya götürüp bir güzel cilalarlar.

Kombimin su basınç ayarı kaçta olmalıdır?

Kombinin içerisinde çalışmasını sağlayacak yani genleşmesini sağlayacak kadar su bulunması gerekmektedir. Eğer suyunu bitmiş ise kombi ve modelden modele farklılıklar göstererek alt tarafında bulunan su doldurma musluğu ile gözünüz bar saatinde olacak şekilde 1,5 bara gelene kadar su doldurunuz. Fazla su doldurma durumunda ise kombi fazla suyu atmak için 3-bar emniyet ventili kendini açar. Bu parçanın daha sonradan değiştirilmesi gerekmektedir. Gereksiz masraf için su doldururken dikkatli olmalısınız.

Kombimin su basınç seviyesi sürekli düşüyor, ne yapmalıyım ?

Kombinin arka tarafında bulunan tank içerisindeki azot gazının bitmesi nedeni ile bu arıza ile karşılaşırsınız. Normalde bakım yapılan her kombiye azot basımı da yapılmaktadır. Bu arıza ile karşı karşıya iseniz kombinize uzun süredir bakım yaptırmıyorsunuz demektir. Cihazınıza belirli bir miktarda azot gazı basılması gerekir.

Kombide yaz konumu ve kış konumu nedir? Nasıl kullanmak gerekir?

Kombilerde iki kullanım söz konusudur. Kış konumu kış aylarında kullanmanız gereken hem sıcak su hem de petek sıcaklığının kullanılmasını sağlar. Yaz konumu ise sadece yaz aylarında yani sıcak su ihtiyaçlarınızda kullanmanız gerekmektedir.

Kombide reset tuşu ne işe yarar?

Cihazlarda bulunan reset tuşu arızaya düşen kombiyi arızadan çıkartmak ve çalışmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu reset tuşu parçalarda arıza olmayıp, elektriğin dengesiz gelmesi, suyun azalması, gazın bitmesi ya da gelmemesi gibi durumlarda kullanarak cihazın tekrar çalışmasını sağlar.

Uzun süre kombi kullanmayacağım? Kapatmam gerekir mi? 

Bu durumda eğer kombiyi kapalı tutacaksanız kombinizin içerisindeki ana tahliye vanasını kullanarak tüm suyu boşaltmanız gerekmektedir. Eğer kapatmaz ve kış ayındaysanız kombinin içerisindeki kullanılmadığından dolayı donarak içeride bulunan plastik ve narin yapıdaki parçaların donarak açılmasına ve patlamasına neden olur. Kombilerde bu tip durumlar yaşanmasın diye emniyet durumları bulunmaktadır. Kombinizi en düşük ayara alarak açık konumda bırakabilirsiniz.

Oda termostatı kullanmalı mıyım? Ne işe yarar?

Oda termostatları ortam sıcaklığına ve istenilen zamanlarda kombinin çalışmasını sağlar. Uygun ortam ve izolasyon ile kullanılması mantıklıdır.

Kombi kullanırken gazdan tasarruf etmek için neler yapılmalı?

 • Binanın, dairenin, ofisin dış ve iç ısı yalıtımlarının yapılması gerekir.
 • Doğru kaloride ve kapasitede kombi seçimi yapılmalıdır
 • Kombiyi kapatmak yerine ısı kaybını önlemek için en kısık ayarda kullanmalısınız.
 • Periyodik olarak bakımlarınızı yaptırmalısınız.
 • Isıtmaya ihtiyaç duymadığınız alanların peteklerini kapatabilirsiniz.
 • Evin ısınmasını sağlayan radyatörlerin etrafına (önüne, üstüne) ısıyı dağıtmasını engelleyecek eşyalar (kanepe, perde, bez) gibi maddelerin konulmaması gerekir.
 • Termostatik vanalar ve oda termostatı gaz tasarrufunda katkı sağlar.

Kombi güvenilir bir cihaz mıdır? Can ve mal sağlığını olumsuz yönde etkileyecek durumlarla karşılaşır mıyım?

Kombilerin markasına göre çeşitlilik gösteren emniyet parçaları bulunmaktadır. Bazı kombilerde gaz kaçak dedektörü, deprem sensörü, termostatlar bulunmaktadır. Eğer kombinize bakım yaptırıp, işin ehli olan bir usta parçalarda sıkıntı olmadığını söyleyip sizlere fatura ve fişle bunu kanıtlıyorsa kombide size yada ailenize bir sorun çıkmayacaktır. Gerekli önlemleri almak için sürekli kombinizi kontrol ettiriniz. Evinizin kalbi olan kombinize iyi bakın.

Hangi bölgelere servis hizmeti veriyorsunuz?

Şimdilik Ankara’nın her noktasına ve mahallesine kombi servisi hizmeti veriyoruz.

Yapılan iş ve işçilik için servis fişi veriyor musunuz?

Yapılan her işten sonra garanti için yapılan işlemlerin maddeler halinde yazarak kombi kullanıcısına servis fişi vermekteyiz.

Neler garanti kapsamındadır? Kaç yıl garanti veriyorsunuz?

Kombide yapılan her türlü işçilik ve değişen parça 1 yıl garantilidir. Kombizde pompa değişimi yapıldı ama 3 yollu vana grubuda kısa süre sonra bozuldu. Diğer bozulan parça üzerinde herhangi bir işlem yapılmadıysa onu ücretli yaptırıyorsunuz. Kombinizde sorunlu olan parçalar teknik elemanlarımız tarafından size söylenir ve eğer parça değişimi yapılmazsa ileriki vakitlerde o parçada size sorun çıkartacaktır diye ekibimiz sizi uyarır.

Para iadesi yapıyor musunuz?

Müşteri yapılan işten memnun kalmadıysa, onarımı yapılamayan arızalar olursa alınan para kullanıcıya tekrardan iade edilir.

Çalışma saatleriniz neler?

Yılın 365 günü ve 24 saati hizmet vermekteyiz.

Hangi markalar için servis hizmeti sağlıyorsunuz?

Her marka kombiye onarım ve bakım hizmeti sunuyoruz.

Yetkili servis misiniz? Özel servis misiniz?

Bazı markalara yetkili olarak bakmaktayız. Diğerlerine iseözel teknik servis hizmeti sağlıyoruz. Teknisyenlerimiz her yıl periyodik olarak seminerler ve eğitimlere katılmaktadırlar. Ayrıca teknisyenlerimizin tamamı Milli Eğitim ve Mesleki Yeterlilik Gaz Yakıcı Cihazlar belgesine sahiptirler.

Çalışma şekliniz nasıldır?

 • Ankara’nın her noktasına servis hizmetimiz olduğu için gezici servis ekibimiz bulunmaktadır. Ekibimizin aracında her marka kombi ve modele ait tüm yedek orjinal parçalar bulunmaktadır. Bize gelen servisi gün içerisinde müşterinin en uygun olduğu saate alarak teknik ekibimizi istenilen saatte yönlendiriyoruz.
 • Elimizdeki tüm orjinal parçalar ambalajında ve kutusunda olarak müşterinin gözü önünde değiştirilir.
 • Parçalar araçlarımızda monteli olarak götürülmekte ve cihaza sorunsuz, çalışır halde monte edilmektedir.
 • Bize gelen servislerin işin zorluğuna göre değişmektedir. 1-2 saat içerisinde arızanız giderilerek sorunsuz bir şekilde cihaz kullanıcıya teslim edilir.

Servis çağırdım ama fiyat fazla geldi benden alınacak ücret nedir?

Ekibimiz tarafından size en uygut fiyat verilir. Eğer yaptırmak istemezseniz servis ücreti ödersiniz. Tekrardan bize dönüş yaparak arızayı onarmamızı isterseniz de değişimli ve onarımlı servislerde servis ücreti almıyoruz. Sadece değişen parça ve işçilik ücreti alıyoruz.

Garantiye neler dahil?

Cihazınızda elektrik düzenleyici (voltaj düzenleyici) var ise yüksek voltajdan doğacak arızalarda eğer garanti kapsamındaysanız ücret ödemezsiniz. Eğer voltaj düzenleyiciniz yok ise kart tamirlerinde tekrardan ücret ödemek zorunda kalırsınız. Müşteri hatasının olmadığı durumlarda eğer cihaza bizim tarafımızdan garanti verildiyse hiç bir ücret ödemeden cihazı onarıyoruz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.