Sıkça Sorulan Sorular

Kombi bakımı nasıl olmalıdır?

Kombi bakımınızı yaz aylarında kışa girmeden önce yaptırmalısınız ki zorlu kış maratonuna kombiniz hazır olabilsin. Kombinize eğer uzun bir süredir bakım yaptırmıyorsanız, kombinize atelye bakımı ya da ısıtmayı ve tasarrufu sağlayan ana parçaların sökülüp temizlenmesi gerekmektedir. Konuyu biraz daha açmak gerekirse;

 • Kombide sıcak suyun sıcaklığını azaltan kireç ve diğer etkenleri ortadan kaldırmak gerekir. Kombinin ana eşanjörü şehir su hattındaki bol kireçten dolayı bir süre sonra kireçten kabuk bağlayarak suyu ısıtmak yerine kireci ısıtmaktadır. Kuvvetli asitler ile bu kireçlerden ana eşanjörü arındırmak gerekir.
 • Kombinin üst tarafında bulunan çiğ gazı yani yanmış gazı dışarı atmayı sağlayan fan motorunun içerisinde biriken kir ve tozlardan arındırılması gerekir. Arındırılmaz ise bu parçadan bir süre sonra insanı rahatsız edecek şekilde bir ses çıkmaya başlar.
 • Sıcak su sensörü ve petek sıcaklığını ayarlayan sensörlerin yenilenmesi gerekir.
 • 3 yollu vana grubunun iç yataklarının değiştirilmesi gerekir.
 • Plakalı eşanjör diye tabir edilen parçanında asitler ile temizlenmesi gerekir.
 • Sirkülasyon pompasının içerisindeki kirden arındırılması eğer iç yatağında sorun varsa iç yatağında değiştirilmesi gerekir.
 • Kombinin içerisindeki toz, kir, tüy, vb. çeşitli alev alabilecek can ve mal kaybına neden olabilecek her türlü dış etmenden de cihazın tamamen temizlenmesi gerekir.

Bu listelenen maddelerin kombi bakımında yapılması gerekmektedir. Piyasada 30, 40, 50, 60 TL gibi bir ücretle yapılan bakımların gereksiz olduğunu gaz, su gibi ekonomik yönden sizi rahatlatmaya yarayacak bir bakım olmadığını da belirtmek isteriz. Atelye bakımlarında ise kombinin ana gövdesinde parça dahi kalmayacak şekilde tüm parçalar sökülür ve gerekli temizlik ürünleriyle (asitler, cif, yağ çöz vb. kimyasallar) temizlenerek tekrardan cihaz toplanır. Toplanan cihaz birkaç gün test edilerek sorunsuz bir şekilde kombi kullanıcısına çalışır ve ilk günkü gibi bir performansla teslim edilir. Şunu da belirtmekte fayda var cihazınızı ofisi olmayan, vergi ödemeyen çantacı diye tabir ettiğimiz kişilere teslim etmeyiniz. Yoksa kombinize atölye bakımı yapmak yerine oto yıkamaya götürüp bir güzel cilalarlar.

Kombinin bar göstergesi sürekli değişiyor?

Kombinin arka tarafında bulunan tank içerisindeki gazın bitmesi nedeni ile bu arıza ile karşılaşırsınız. Normalde bakım yapılan her kombiye gaz basımı da yapılmaktadır. Bu arıza ile karşı karşıya iseniz kombinize uzun süredir bakım yaptırmıyorsunuz demektir. Cihazınıza belirli bir miktarda gaz basılması gerekir. Eğer genleşme tankınızın içerisindeki balon delikse, genleşme tankının değiştirilmesi gerekiyor. Bar değişmesine neden olabilecek bazı parçalarda mevcuttur. Doldurma musluğunun açık kalması ya da bozulması, plaka eşanjör ya da ana eşanjörün delinmesi.

Kombim arızalandığında ilk ne yapmam gerekir?

Cihazlarda bulunan reset tuşu arızaya düşen kombiyi arızadan çıkartmak ve çalışmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu reset tuşu parçalarda arıza olmayıp, elektriğin dengesiz gelmesi, suyun azalması, gazın bitmesi ya da gelmemesi gibi durumlarda kullanarak cihazın tekrar çalışmasını sağlar.

Oda termostatı kullanmak gaz tasarrufu sağlar mı?

Oda termostatları ortam sıcaklığına ve istenilen zamanlarda kombinin çalışmasını sağlar. Uygun ortam ve izolasyon ile kullanılması mantıklıdır.

Kombi güvenilir bir cihaz mıdır?

Kombilerin markasına göre çeşitlilik gösteren emniyet parçaları bulunmaktadır. Bazı kombilerde gaz kaçak dedektörü, deprem sensörü, termostatlar bulunmaktadır. Eğer kombinize bakım yaptırıp, işin ehli olan bir usta parçalarda sıkıntı olmadığını söyleyip sizlere fatura ve fişle bunu kanıtlıyorsa kombide size yada ailenize bir sorun çıkmayacaktır. Gerekli önlemleri almak için sürekli kombinizi kontrol ettiriniz. Evinizin kalbi olan kombinize iyi bakın.

Yapılan işe garanti veriyor musunuz?

Yapılan her işten sonra garanti için yapılan işlemlerin maddeler halinde yazarak kombi kullanıcısına servis fişi vermekteyiz.

Hangi marka kombilere hizmet veriyorsunuz?

Her marka kombiye onarım ve bakım hizmeti sunuyoruz.

Hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

 • Ankara’nın her noktasına servis hizmetimiz olduğu için gezici servis ekibimiz bulunmaktadır. Ekibimizin aracında her marka kombi ve modele ait tüm yedek orjinal parçalar bulunmaktadır. Bize gelen servisi gün içerisinde müşterinin en uygun olduğu saate alarak teknik ekibimizi istenilen saatte yönlendiriyoruz.
 • Elimizdeki tüm orjinal parçalar ambalajında ve kutusunda olarak müşterinin gözü önünde değiştirilir.
 • Parçalar araçlarımızda monteli olarak götürülmekte ve cihaza sorunsuz, çalışır halde monte edilmektedir.
 • Bize gelen servislerin işin zorluğuna göre değişmektedir. 1-2 saat içerisinde arızanız giderilerek sorunsuz bir şekilde cihaz kullanıcıya teslim edilir.

Kombi içerisinde kaç bar su bulunması gerekir?

Kombinin içerisinde çalışmasını sağlayacak yani genleşmesini sağlayacak kadar su bulunması gerekmektedir. Eğer suyunu bitmiş ise kombi ve modelden modele farklılıklar göstererek alt tarafında bulunan su doldurma musluğu ile gözünüz bar saatinde olacak şekilde 1,5 bara gelene kadar su doldurunuz. Fazla su doldurma durumunda ise kombi fazla suyu atmak için 3-bar emniyet ventili kendini açar. Bu parçanın daha sonradan değiştirilmesi gerekmektedir. Gereksiz masraf için su doldururken dikkatli olmalısınız.

Kombiyi kış modu ve yaz modu nedir?

Kombilerde iki kullanım söz konusudur. Kış konumu kış aylarında kullanmanız gereken hem sıcak su hem de petek sıcaklığının kullanılmasını sağlar. Yaz konumu ise sadece yaz aylarında yani sıcak su ihtiyaçlarınızda kullanmanız gerekmektedir.

Kombiyi donmaya karşı nasıl koruyabiliriz?

Bu durumda eğer kombiyi kapalı tutacaksanız kombinizin içerisindeki ana tahliye vanasını kullanarak tüm suyu boşaltmanız gerekmektedir. Eğer kapatmaz ve kış ayındaysanız kombinin içerisindeki kullanılmadığından dolayı donarak içeride bulunan plastik ve narin yapıdaki parçaların donarak açılmasına ve patlamasına neden olur. Kombilerde bu tip durumlar yaşanmasın diye emniyet durumları bulunmaktadır. Kombinizi en düşük ayara alarak açık konumda bırakabilirsiniz.

Gazdan tasarruf etmek için neler yapmamız gerekir?

 • Binanın, dairenin, ofisin dış ve iç ısı yalıtımlarının yapılması gerekir.
 • Doğru kaloride ve kapasitede kombi seçimi yapılmalıdır
 • Kombiyi kapatmak yerine ısı kaybını önlemek için en kısık ayarda kullanmalısınız.
 • Periyodik olarak bakımlarınızı yaptırmalısınız.
 • Isıtmaya ihtiyaç duymadığınız alanların peteklerini kapatabilirsiniz.
 • Evin ısınmasını sağlayan radyatörlerin etrafına (önüne, üstüne) ısıyı dağıtmasını engelleyecek eşyalar (kanepe, perde, bez) gibi maddelerin konulmaması gerekir.
 • Termostatik vanalar ve oda termostatı gaz tasarrufunda katkı sağlar.

Ankara’nın her yerine servis hizmetiniz var mı?

Ankara’nın her ilçesine ve mahallesine kombi servisi hizmeti veriyoruz.

Yapılan işe garanti veriyor musunuz?

Kombide yapılan her türlü işçilik ve değişen parça 1 yıl garantilidir. Kombizde pompa değişimi yapıldı ama 3 yollu vana grubuda kısa süre sonra bozuldu. Diğer bozulan parça üzerinde herhangi bir işlem yapılmadıysa onu ücretli yaptırıyorsunuz. Kombinizde sorunlu olan parçalar teknik elemanlarımız tarafından size söylenir ve eğer parça değişimi yapılmazsa ileri ki vakitlerde o parçada size sorun çıkartacaktır diye ekibimiz sizi uyarır.

Hangi saatler aralığında çalışıyorsunuz?

 • Hafta İçi: 09:00 – 23:00
 • Cumartesi: 09:00 – 19:30
 • Pazar: 12:00 – 19:30
[/box]

Hangi belgelere sahipsiniz?

Bazı markalara yetkili olarak bakmaktayız. Diğerlerine ise özel teknik servis hizmeti sağlıyoruz. Teknisyenlerimiz her yıl periyodik olarak seminerler ve eğitimlere katılmaktadırlar. Ayrıca teknisyenlerimizin tamamı Milli Eğitim ve Mesleki Yeterlilik Gaz Yakıcı Cihazlar belgesine sahiptirler.

Servis ücreti alıyor musunuz?

Ekibimiz tarafından size en uygut fiyat verilir. Eğer yaptırmak istemezseniz servis ücreti ödersiniz. Tekrardan bize dönüş yaparak arızayı onarmamızı isterseniz de değişimli ve onarımlı servislerde servis ücreti almıyoruz. Sadece değişen parça ve işçilik ücreti alıyoruz.

12 Yorum

 1. merhabalar atron kombi hiçbir şekilde parametre
  ayarlarına girmiyor kablolu termostat kullanıyordum iptal edip direk
  bağlantıyla kış modunda kullanmaya başladım termostat arızasıdır diye
  yeniden bir e.c.a nın 176 ws modeli olan kablolu termostat aldım yine aynı
  arızayla karşılaştım ve parametre ayarlarına giremedim  sorunun kart üzerinde
  olduğuna kanaat getirdim bu sorunu teknik servisle de paylaştım 600tl gibi bir
  rakam söylediler  sizce arıza sebebi ne olabilir teşekür ederim..

  1. Merhaba Yasin Bey, Parametre ayarlarını doğru bir şekilde yapamıyor olabilirsiniz. Düğmelerde sorun olabilir. Anakart arızalı olabilir. Net olarak buradan şu arızalı diyemem. Servisin görmesi gerekiyor.

 2. Merhaba,
  Kombim (Baymak Baxi Luna 3) sürekli E03 hatası veriyor. Bir kere servis prosestatı değiştirdi. Ancak belli bir süre sonra hata tekrar etti. Servis rüzgar tersten estiği için prosestatın devresinin takılı kaldığını iddia ediyor. Fanda ya da anakartta bir problem yok. E03 arızası verdiğinde prosestata hafifçe vurunca kombi çalışmaya başlıyor. Bir süre sonra tekrar E03 arızası veriyor. İki senedir uğraşıyoruz. Artık kendim prosestat alıp değiştirmek istiyorum. Sizden ricam prosestatın PA değerine neye göre karar vermeliyim sorusuna bir cevap. İnternetten çok araştırdım ama net bir bilgi yok. Baca uzunluğuna göre karar verilir gibi bir bilgi var ama yüksek bir değer mi yoksa düşük bir değer mi tercih etmeliyim ? Şu an üzerinde servisin taktığı 89/74 PA değerinde yuvarlak plastik bir prosestat var.
  Şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba Ali Bey,

   Bacanın ön tarafına bir şapka yaptırmanız gerekiyor. İstediğiniz kadar farklı değer kullanın. Sert ya da herhangi bir yumuşak rüzgarda gene aynı sorunu yaşarsınız.

 3. kolay gelsin bir sorum olacaktı ariston genus premium kombinin sıcaklığını 60 dereceye ayarlıyorum kombi yanlamaya başlıyor yarım dk içinde 75 dereceye geliyor ve kapanıyor 3-4 dk da bi çalışıyor aniden ısı yükseliyor ancak peteklerde istediğim sıcaklık olmuyor hararet yapar gibi oluyor neden olabilir acaba bu durum ? cvp veririseniz çok teşekkür ederim

  1. Merhaba bir servisin gelip kontrol etmesi lazım. Bu arıza sizin yapabileceğiniz türde bir işlem değil.

 4. bu arızanın sebebi ne olabilir acaba ?? benim düşüncem pompanın hemen devreye girmeme sorunundan mı kaynaklanıyo olabilir diye düşünmüştüm sonuçta yanma oadaasında su ısınmaya başladığında pompanın devreye girmesi ve ısınan suyu sisteme göndermesi gerekiyor benim pompa su ısınıp 75 derecelere geldikten sonra kombi kendini kapatıyor ondan sonra suyu peteklere basıyor gibi düşünüyorum yanılıyo da olabilirm kombi sesli çalıştığı için pompaın devreye girip girmediğini anlayamıyorum
  sizce sebepleri ne olabilir ? biraz uzun oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkürler

 5. İyi Günler İyi çalışmalar dilerim.
  Evim 175 metrekare net kullanım alanı ( balkon hariç )
  Salon, Mutfak ve Yatak odasındaki Pencereler zeminden kirişe kadar ( fransız pencere ) Diğer odalar normal pencere. Pencereler PVC çift cam.
  Zemin kalebodur.
  2020 de bina yalıtımı yapıldı ayrıca salon ve yatak odası içerden de yalıtım yapıldı.
  Tesisat muhtemelen 10 yıllık.
  Ev Diyarbakırda. 2 bloklu site. binalar ayrık. Kuzey-Batı-Güney cepheli. Güney cephesinde diğer blok var.
  Şuan evde ECA confeo Plus takılı 28 kw. 8 metre civarı petek takılı. Yoğuşmalı değil.
  Ev ısınmıyor özellikle yatak odasını buzdolabı gibi kullanıyoruz.

  Hocam 2 olasılık üzerinden değerlendirme yapmanızı istiyorum.
  1- Tesisatı yenileyip. Petek sayısını 12 – 13 metre yapmak. parke döşemek.
  2- Yerden ıstıma yapmak.

  her iki olasılığa göre kw ve kombi önerisi yaparsanız sevinirim.
  bir firmayla görüstüm buderus gb072 24kw modeli çok rahat işinizi görür dediler ama yaptığım araştırmalar ve hesaplamalar sonucu açıkçası kafama yatmadı. Bu konuda da fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

  1. 175 metre kare ortam için 28 kw yetersiz olabilir. Net hesaplama için keşif yapılması lazım. Ayrıca tesisatınızda sorun olabilir. Bu durumu bence internette değil de işin ehli bir ustaya vererek çözebilirsiniz.

 6. Merhaba, evdeki kombi ariston marka. 8 gün önce petek temizliği için tesisatçı cagirmistik. Petekleri porçöz kirec çözücü ile temizlemisler. Özel temizleme ürünü gerekmezmi deyince sorun olmaz dediler. Temizlik yapilinca petekler isinmaya basladi. 5 gün sonra 6p1 arizasi verdi. Kazani donduren parcasi bozulmuş. Degistirdiler. Kombi calisinca 3 defa șartelini attirip kendini kapatti. Resetleyince sartel atmadan calisti. Fakat bu defada bar göstergesinin altina denk gelen borudan su damlamaya basladi. Su damlamasi hizi ilk güne oranla azaldi fakat durmadi. Benim izninizle iki sorum olacak. 1.sorum porçöz kombiye zarar vermis midir. 2.sorum ise su damlamasi icin yeniden usta cagirmalimiyim. Cevaplarsaniz sevinirim. Teşekkür ederim..

  1. Petek temizliği zaten başlı başına doğru uygulanmazsa kombiye zarar veren bir işlemdir. Tıkanıklı harici yapılması gereksizdir. İlaçsız yapılması en doğru olanıdır. Asit demir ve burçlara zarar verir. Porçöz de asidik bir madde olduğu kombiye zarar verir. İşinin ehli bir usta çağırın. Kombideki sorunları halletsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Youtube Kanalımıza Abone OL! Ücretsiz İçerikleri Kaçırma
error: