Sirkülasyon Pompası

Pompa Ön Yüzü
Pompa Ön Yüzü

Sirkülasyon Pompası, sistemde bulunan suyu dolaşımını sağlayan 220 volt elektrik ile çalışan mekanik parçadır.

Kazan içerisinde ısınan sıvının tesisat içerisinde dolaşımı bu parça ile sağlanmaktadır. Devirdaim pompalarının geliştirilip üretilmesiyle tesisat boru çaplarında küçülme yaşanmış, geniş alanlara yayılmış tesisatın en uçlarına kadar bu parçanın kuvveti sayesinde sıcak suyun iletimi sağlanmaktadır. Isıtma sistemlerindeki tüm cihazların kalbi olarak nitelendirilir devirdaim pompası.

Sirkülasyon Pompası

Devirdaim pompası kombi cihazında bulunan birçok parça ile yakından bir ilişki kurmaktadır. Kombinin elektronik kartından çıkan sinyal ile görevine başlayan devirdaim pompası kombi ve petekler arasındaki suyun sürekli olarak hareket etmesini sağlamaktadır.

Arıza durumları ve sebepleri;

 • Sirkülasyon pompası 220 volt ile çalıştığı için elektronik karta gelecek olan voltaj ve akımın belirli bir oranda gelmesi gerekmektedir. İstenilen değerler altında ya da üstünde akım gelirse elektronik kart ya da sirkülasyon pompasında sorunlara neden olmaktadır.
 • Cihaza su basımında eğer cihazda hava birikimi olursa cihaz boğulacaktır. Peteklerden hava alımı yapılamaz ise sirkülasyon pompasının üst tapası sökülerek bu havanın dışarı atılması gerekmektedir.
 • Su hattı içerisinde (taş, toprak, vb) bulunan maddeler bazen sirkülasyon pompasının sıkışmasına yada kanatlarının kırılmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda pompanın iç yatağının temizlenmesi, kırılma ya da bozulma varsa bu parçanın değiştirilmesi gerekmektedir.

Revizyonlu Sirkülasyon Pompalar

wilo sirkülasyon pompaları

wilo sirkülasyon pompası

grundfos sirkülasyon pompaları

Satılmayı bekleyen revizyonları yapılmış sirkülasyon pompalar

İyi muhafaza edilmiş revizyonlu sirkülasyon pompalar

Poşetlenmiş revizyonlu sirkülasyon (devirdaim) pompalar

47 Yorum

 1. Ben 6.katta oturuyorum ve su alt katlara göre az akiyor kombi ve sofpen iyi çalışmıyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba Hacı Bey, binaya depo yapılmalıdır. Hidrofor bağlanarak suyun yukarı taşınması kolaylaştırılmalıdır. İyi günler.

 2. Merhaba devirdaim pompası ateşleme bittikten sonrada devamlı çalışıyor hiç susmuyor çok elektrik yakarmı iptal etsek sadece ateşlemede çalışsa bir sorun olurmu. Nasıl iptal edebilirim kombim nitromix 28p

  • Merhaba Fatih Bey, sorunun çözümü için parametre ayarı yapılmalıdır. Uzman bir teknisyenin yapması gereken bir işlemdir. Eğer Ankara’da yaşıyorsanız bize 0312 360 99 19 numaralı servisimizi arayabilirsiniz. İyi günler.

 3. Kolay gelsin merkezi ısıtma sistemi bir binada oturuyorum kazan çalışırken kendiliğinden duruyor sebebi nedir

  • Merhaba Murat, Çok genel bir sorun, bakılmadan net olarak bir cevap veremeyiz. Ankara ilinde ikametgah ediyorsanız 0312 360 99 19 numaralı servisimizi arayın yardımcı olalım.

 4. Demirdöküm Nitromix kombim var tesisatım yeni fakat metraj uzunluğundan ve boru çaplarının ve köşelerin çok olduğundan en son peteğim kombi düşük ısılardayken ısıtmıyor kombiyi 45/50 dereceye aldığımda ısıtmaya başlıyor. Tesisatim için yapabileceğim bişey yok çünki evi hep kırmak gerekiyor. Peteklere termostat taktırdım ve kombiyi değiştirmeyi düşünüyorum. Verdiğim bilgiler ışığında size sorum şu. Demirdöküm markası haricinde Devirdaim pompası en güçlü kombi hangisi? E.C.A Proteus Premix Yoğuşmalı Kombi 30 kW 26.000 k/cal kombiyi tavsiye edermisini?

  • Merhaba Serdar Öztürk, kombi değişikliği yapmanıza gerek yok aslında sadece su aktarımını sağlayan sirkülasyon pompası değişimi ya da takviyesi yapılması gerekir. Kademesi yüksek pompa değişikliği ya da ilave pompa takviyesi yapılmalıdır. Daha detaylı bilgi için bize 0312 360 99 19 numaramı servisimizi arayın yardımcı olalım iyi günler.

 5. merhaba ariston kombi kullanıyorum..104 hatası veriyor (yetersiz dolaşım) pompadan kaynaklanıyor…uygun revizyonlu devirdaim pompası sizde mevcut mu?

  • Merhaba Hakan Bey, elimizde istediğiniz parça mevcuttur. 0312 360 99 19 numaralı servisimizi arayın yardımcı olalım.

 6. kombimiz mutfakta dubleks evimiz 30.000 lik ariston fakat üst kat köşe odayı bir türlü ısıtamıyoruz su sıcak bir şekilde olaya ulaşamıyor . ne yapmamız gerekiyor acaba.

  • Selam, sirkülasyon pompası takviyesi yapılabilir. 0312 360 99 19 numarayı arayın yardımcı olalım.

 7. Merhaba benimde kazanın pompası 2 haftadır sürekli bozuluyor tamirden getiriyorum 4 saat çalışıyor gene bozuluyor elektirik ustası geliyor birşeyler değiştiriyor gene aynı bunun sorunu ne olabilir

  • Selam, pompanızın sarımında sorun olabilir. Tamir ettirmek yerine yeni ürün almayı tercih edebilirsiniz.

 8. Merhabalar ben 2 ay önce izmir de bir firmaya Kombi bakımı yaptırdım iki hafta olmadan 10 ncü günde E9 arızası verdi o gunden buyana 5 kez daha geldiler fakat gelip su basıncı verip havayı alip gidiyorlar her gelişinde ya azot yükleyecek yada devir dayim pompası değişecek diyorlar. Bende ne alaka bakin öncesinde hiç sorun olmadi daha 4 yıllık bir makine bu dedim tesadüf diyorlar bukezde. Ne yapmam lazım kongo markası bosch condens 2000

  • Selam Hasan Bey,

   Kombinin su basıncını ölçen sivic arızalı olabilir ya da tıkalı olabilir. Sirkülasyon pompası ya da genleşme tankına azot basma ile bu sorun giderilmez. Su basıncı sürekli olarak düşüyorsa tesisatınız da kaçak olabilir. Eğer kombinizi kulanmadığınız da suyu azalıyorsa kaçak vardır.

 9. Vıessmann vitodens 100 kombimin sirkülasyon pompasından ses geliyor. Tıkır tıkır tıkır şeklinde bu sorunu nasıl çözebiliriz?

  • Selam Ahmet Bey, gün içerisinde 0536 872 73 28 numarayı arayın. İsterseniz bizden pompa siparişi verin, Ankara’da ikametgah ediyorsanız bizden de servis hizmeti alabilirsiniz.

 10. Merhaba, merkezi sistem ile ısınan evimden peteklerin alt kısımları termostatik vanaları son seviyeye getirmezsem ısınmıyor. Ayrıca kalarifer dönüş suyu sıcaklıkları çok düşük. acaba sirkülasyon pompasında sorun olabilir mi?

  • Selam, Serdar Bey. Görmeden yorum yapmak biraz zor. Kuvvetli bir sirkülasyon pompası takviyesi gerekebilir.

  • Selam Mehmet Bey, sirkülasyon pompasının görevi sıcak suyu peteklere devirdaim etmesidir. Sonuçta ısınan su bu motorun içerisinden geçmektedir. Pompalar yüksek ısıya dayanıklı malzemeden üretilmiştir. Bazı pompalar 90 derece bazıları ise 110 dereceye kadar dayanıklıdır. Eğer tesisat da tıkanıklık olursa ve ısınan suyu pompa basamıyorsa aşırı sıcaklık oluşabilir. Buradan yorum yapmak zor.

 11. İyi akşamlar kömürlü kazan kullanıyoruz pompa çok çalışıyor petekler çok ısınıyor ve hava borularından ses geliyor neden olur
  ?

  • Merhaba Ali Bey, cihazda ne tarz bir arıza olduğunu buradan söylemem çok zor. Ama sirkülasyon pompası kazan çalıştığı sürece çalışacaktır. Eğer garantili ise cihazınız yetkili servisi, değilse ve Ankara’da ikametgah ediyorsanız 0312 360 99 19 numaralı servisimizi arayarak hizmet alabilirsiniz.

 12. kombinin altındaki konfektor borusu ısınıyor yeterince ama kalorifere az isi gelmektedir bunun nedeni pombadan olabilir mi

  • Bir çok neden mevcut. Sadece sirkülasyon pompasından olur diyemem. Konu hakkında bilgi sahibi tekniker bir arkadaşın kontrol etmesi lazım.

 13. Merhaba ben çatı katında kiracıyım. Evdeki petekler ısınmıyor, özellikle arka odalar buz gibi. Servis sirkülasyon pompasının bozulduğunu söyledi. Ev sahibim maliyeti yüksek olduğu için değiştirmeyi reddetti. Siz oturuyorsunuz siz değiştirin diyor. Bu pompanın bozulmasında kiracının suçu var mıdır? Yoksa cihazın ömrü ile mi ilgilidir? (Cihaz yaklaşık 8-10 yıllık) teşekkürler

  • Selam, sürekli olarak karşılaştığımız bir durum bu başınıza gelen olay. Ev sahipleri genelde kiracılarına dediklerilerine kelime şudur “Ben sana sağlam teslim ettim, sağlam teslim alırım.” Evde uzun süredir siz oturuyorsanız bu işlemi sizin yapmanız gerekir. Yeni bir kiracıysanız bu ücreti ev sahibinin karşılaması gerekir. İsterseniz 0536 872 73 28 numarayı arayın. Size en uygun yedek parça hizmetini sağlayabiliriz. Bizden sizin orayı besleyecek sirkülasyon pompasını temin edebilirsiniz.

 14. Wilo marka sirkulasyon pompasi kullaniyorum kazan icin kazan yaniyor fakat petekler hic isinmiyor ve surekli peteklerden hava aliyoruz ne yapmamiz gerekiyor

  • Merhaba Mehmet Bey, 0312 360 99 19 numaralı servisimizi arayın, yardımcı olalım.

 15. Merhaba, zemin kattan ev aldım sıfır daire, evimizin altında kazan dairesinin sirkülasyon pompaları var ve pompalar çalışırken evin içine çok ses yapıyor. Çok ses yapan pompayı kapatıyoruz diğer pompadan az da olsa ses geliyor. pomparı ikiside ayrı marka biri alarko diğeri west çok ses yapan west nedeni ne olabilir. Sesi tamamen kesemez miyiz? Ev pompaların üstünde olduğundan hep ses duyarmıyız

  • Selamlar, West marka çin malı olduğundan bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bakımlı bir revizyon pompası rahatsız edecek kadar ses yapmayacaktır. Sessiz bir pompa ilavesi ve yalıtım ile bu sorunu giderebilirsiniz. Sirkülasyon pompası temin etmek için 0312 360 99 19 numarayı arayın yardımcı olalım.

 16. Merhaba benim demir döküm kombimden kombi devreye girfiğinde vıııız diye ses geliyor acaba nedendir

  • Merhaba Hüseyin Bey, bir çok parçadan o şekilde ses çıkabilir. Sorunun net olarak anlaşılabilmesi için video gönderebilirseniz site detaylı olarak şu parçada sorun var diyebiliriz. 0536 872 73 28

 17. Merhaba ustam kolay gelsin. Ben elektronik teknisyeniyim Demirdöküm Solaris kombim sürekli sigorta artırıyordu. Kartta sorun olmadığını ancak sorunun grundfos sirkülasyon pompasında olduğunu tespit ettim. Yerinden çıkaramadım ama sorun bobin arızası mı yoksa sıkışmadan dolayı mı sizce. Sizin fikrinizi göre bir ya pompa değişimi yada tamir yoluna gideceğim.

  • Merhaba İbrahim Bey, sorun sarım ile alakalı bir durum. Küçük pompanın sarım tamirini yaptırmanız saçma olacaktır. 0312 360 99 19 numaralı servisimizi arayın size revizyonlu sıfır ayarında sirkülasyon pompası gönderelim.

 18. Merhabalar 3.katta oturuyorum üstüm boş çatı katı alt katimda oturan var ama ısınma yapmıyorlar tek odada isiniyorlar dairenin 4 cephesi de açık ve rüzgar alıyor kombim Baykan marka oda termostati var kombiyi 50 dereceye ayarlıyorum oda termostati 20-21 derecede tutuyorum ama kombim iki dakika da bir devreye giriyor buda fazla yakıt harcamama neden oluyor kombim veya bir parçası arızalı mıdır? Yoksa normal mi bu çalışma prensibi? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, kombi ısıtıyor ama ısınan hava sürekli yüksek hava basıncından dolayı dışarıya çıkmaktadır. Hal böyle olunca sürekli çalışacaktır. Isınan havayı içeride tutmanız gerekiyor. Yalıtım şart.

  • Merhaba ustam.baymak kombi kullanıyorum.bakim yaptirdim.alev boyunu kistin dediler fakat kombi devreye girince paneldeki derece göstergesini takip ediyorum iki dakikadan fazla çalışıyor ancak drece yükseliyor sonra yarım fakika duruyor yine devreye giriyor.yani anlayacağınız işi yükselmesi uzun sürüyor.birde bazen lavabo kullanma suyunu açtığımızda petek ayarı düşük olmasına rağmen… kullanma suyu ile aynı derecede peteklerde isiniyor.kombi 3cu kez değiştirmeyi dusunuyorum.bana bir fikir verebilir misiniz.tesekkurler

   • Merhaba, kombiyi görmeden size tavsiye vermem zor olacaktır. İşi bilen bir ustanın cihazı kontrol etmesi gerekiyor.

 19. Selamlar.. devirdaim pompası arızalı iken petekler çalışırmı.. yada şöyle sorayım servis çağırdım devir daim pompası arızalı dediler sıcak su gelmiyo fakat petekler çalışıo bu mümkünmü arıza gerçekten pompadanmı. Teşekkürler

  • Merhaba, pompa hiç çalışmazsa peteklere su basmayacaktır. Tam devirinde dönmez ama az ısıtır. Bozulsa bile ısınma durumu var. Kombiyi sıcak su da çok kullandıktan sonra kombi sıcak suyu peteklere salacaktır. Buradan net bir cevap veremem size. Kombinin başına geçmek lazım.

 20. merhaba
  ben bursada oturuyorum 4 ay once kombim gayet guzel isitiyordu pompa ariza yapti yenisi ile degisti bazi pronlemler cikti bu arada kombim ariston class 2007 yilinda aldim.
  pompa degisyikten sonra sicak su tarafini sona cevirdim anca sicak su geliyor gelen su ise haslamiyor
  petek tarafi cabuk isinip cabuk soguyor kombi derecemi 43 getiriyorum 49a cikip sonuyor bir dahaki devreye girmesi sicakli 30dereceye dusunce oluyor bu kadar farkin olmasi normalmi
  ama ben pompa degisyikten sonra isinamiyorum 7,5 mt tul petek var pompa kademesi 3 te tesisat mobil sistem degil yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba Abdullah Bey, yakın zamanda petek temizleme işlemi yaptırdığınız mı? Takılan pompa sıfır mıydı? Kaç watt kaça kaçtı? Belki kapasitesi düşük bir pompa takılmış olabilir. Kalorifer ve sıcak su ntcleri bozuk olabilir. Buradan net olarak şunda sorun var diyemiyorum maalesef.

  • Merhaba 3. kademesinde tutarsanız sıcak su sirkülasyonunu daha hızlı yapacaktır.

Cevap Bırakın

Lütfen Yorumunuzu Yazınız!
Lütfen Adınızı Buraya Yazın