Sirkülasyon Pompası, sistemde bulunan suyu dolaşımını sağlayan 220 volt elektrik ile çalışan mekanik parçadır.

Kazan içerisinde ısınan sıvının tesisat içerisinde dolaşımı bu parça ile sağlanmaktadır. Devirdaim pompalarının geliştirilip üretilmesiyle tesisat boru çaplarında küçülme yaşanmış, geniş alanlara yayılmış tesisatın en uçlarına kadar bu parçanın kuvveti sayesinde sıcak suyun iletimi sağlanmaktadır. Isıtma sistemlerindeki tüm cihazların kalbi olarak nitelendirilir devirdaim pompası.

Sirkülasyon Pompası

Devirdaim pompası kombi cihazında bulunan birçok parça ile yakından bir ilişki kurmaktadır. Kombinin elektronik kartından çıkan sinyal ile görevine başlayan devirdaim pompası kombi ve petekler arasındaki suyun sürekli olarak hareket etmesini sağlamaktadır.

Arıza durumları ve sebepleri;

 • Sirkülasyon pompası 220 volt ile çalıştığı için elektronik karta gelecek olan voltaj ve akımın belirli bir oranda gelmesi gerekmektedir. İstenilen değerler altında ya da üstünde akım gelirse elektronik kart ya da sirkülasyon pompasında sorunlara neden olmaktadır.
 • Cihaza su basımında eğer cihazda hava birikimi olursa cihaz boğulacaktır. Peteklerden hava alımı yapılamaz ise sirkülasyon pompasının üst tapası sökülerek bu havanın dışarı atılması gerekmektedir.
 • Su hattı içerisinde (taş, toprak, vb) bulunan maddeler bazen sirkülasyon pompasının sıkışmasına yada kanatlarının kırılmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda pompanın iç yatağının temizlenmesi, kırılma ya da bozulma varsa bu parçanın değiştirilmesi gerekmektedir.

Revizyonlu Sirkülasyon Pompalar

wilo sirkülasyon pompaları

wilo sirkülasyon pompası

grundfos sirkülasyon pompaları

Satılmayı bekleyen revizyonları yapılmış sirkülasyon pompalar

İyi muhafaza edilmiş revizyonlu sirkülasyon pompalar

Poşetlenmiş revizyonlu sirkülasyon (devirdaim) pompalar


36 Yorum

 1. Haci

  Ben 6.katta oturuyorum ve su alt katlara göre az akiyor kombi ve sofpen iyi çalışmıyor yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • Sarıkaya Teknik

   Merhaba Hacı Bey, binaya depo yapılmalıdır. Hidrofor bağlanarak suyun yukarı taşınması kolaylaştırılmalıdır. İyi günler.

   Cevapla
 2. Fatih

  Merhaba devirdaim pompası ateşleme bittikten sonrada devamlı çalışıyor hiç susmuyor çok elektrik yakarmı iptal etsek sadece ateşlemede çalışsa bir sorun olurmu. Nasıl iptal edebilirim kombim nitromix 28p

  Cevapla
  • Sarıkaya Teknik

   Merhaba Fatih Bey, sorunun çözümü için parametre ayarı yapılmalıdır. Uzman bir teknisyenin yapması gereken bir işlemdir. Eğer Ankara’da yaşıyorsanız bize 0312 360 99 19 numaralı servisimizi arayabilirsiniz. İyi günler.

   Cevapla
 3. Murat

  Kolay gelsin merkezi ısıtma sistemi bir binada oturuyorum kazan çalışırken kendiliğinden duruyor sebebi nedir

  Cevapla
  • Sarıkaya Teknik

   Merhaba Murat, Çok genel bir sorun, bakılmadan net olarak bir cevap veremeyiz. Ankara ilinde ikametgah ediyorsanız 0312 360 99 19 numaralı servisimizi arayın yardımcı olalım.

   Cevapla
 4. Serdar Öztürk

  Demirdöküm Nitromix kombim var tesisatım yeni fakat metraj uzunluğundan ve boru çaplarının ve köşelerin çok olduğundan en son peteğim kombi düşük ısılardayken ısıtmıyor kombiyi 45/50 dereceye aldığımda ısıtmaya başlıyor. Tesisatim için yapabileceğim bişey yok çünki evi hep kırmak gerekiyor. Peteklere termostat taktırdım ve kombiyi değiştirmeyi düşünüyorum. Verdiğim bilgiler ışığında size sorum şu. Demirdöküm markası haricinde Devirdaim pompası en güçlü kombi hangisi? E.C.A Proteus Premix Yoğuşmalı Kombi 30 kW 26.000 k/cal kombiyi tavsiye edermisini?

  Cevapla
  • Sarıkaya Teknik

   Merhaba Serdar Öztürk, kombi değişikliği yapmanıza gerek yok aslında sadece su aktarımını sağlayan sirkülasyon pompası değişimi ya da takviyesi yapılması gerekir. Kademesi yüksek pompa değişikliği ya da ilave pompa takviyesi yapılmalıdır. Daha detaylı bilgi için bize 0312 360 99 19 numaramı servisimizi arayın yardımcı olalım iyi günler.

   Cevapla
 5. Hakan KILIÇASLAN

  merhaba ariston kombi kullanıyorum..104 hatası veriyor (yetersiz dolaşım) pompadan kaynaklanıyor…uygun revizyonlu devirdaim pompası sizde mevcut mu?

  Cevapla
  • Sarıkaya Teknik

   Merhaba Hakan Bey, elimizde istediğiniz parça mevcuttur. 0312 360 99 19 numaralı servisimizi arayın yardımcı olalım.

   Cevapla
 6. taha

  kombimiz mutfakta dubleks evimiz 30.000 lik ariston fakat üst kat köşe odayı bir türlü ısıtamıyoruz su sıcak bir şekilde olaya ulaşamıyor . ne yapmamız gerekiyor acaba.

  Cevapla
  • Ankara Kombi Servisi

   Selam, sirkülasyon pompası takviyesi yapılabilir. 0312 360 99 19 numarayı arayın yardımcı olalım.

   Cevapla
 7. Habip

  Merhaba benimde kazanın pompası 2 haftadır sürekli bozuluyor tamirden getiriyorum 4 saat çalışıyor gene bozuluyor elektirik ustası geliyor birşeyler değiştiriyor gene aynı bunun sorunu ne olabilir

  Cevapla
  • Ankara Kombi Servisi

   Selam, pompanızın sarımında sorun olabilir. Tamir ettirmek yerine yeni ürün almayı tercih edebilirsiniz.

   Cevapla
 8. hasan hüseyin

  Merhabalar ben 2 ay önce izmir de bir firmaya Kombi bakımı yaptırdım iki hafta olmadan 10 ncü günde E9 arızası verdi o gunden buyana 5 kez daha geldiler fakat gelip su basıncı verip havayı alip gidiyorlar her gelişinde ya azot yükleyecek yada devir dayim pompası değişecek diyorlar. Bende ne alaka bakin öncesinde hiç sorun olmadi daha 4 yıllık bir makine bu dedim tesadüf diyorlar bukezde. Ne yapmam lazım kongo markası bosch condens 2000

  Cevapla
  • Ankara Kombi Servisi

   Selam Hasan Bey,

   Kombinin su basıncını ölçen sivic arızalı olabilir ya da tıkalı olabilir. Sirkülasyon pompası ya da genleşme tankına azot basma ile bu sorun giderilmez. Su basıncı sürekli olarak düşüyorsa tesisatınız da kaçak olabilir. Eğer kombinizi kulanmadığınız da suyu azalıyorsa kaçak vardır.

   Cevapla
 9. Ahmet Ali

  Vıessmann vitodens 100 kombimin sirkülasyon pompasından ses geliyor. Tıkır tıkır tıkır şeklinde bu sorunu nasıl çözebiliriz?

  Cevapla
  • Ankara Kombi Servisi

   Selam Ahmet Bey, gün içerisinde 0536 872 73 28 numarayı arayın. İsterseniz bizden pompa siparişi verin, Ankara’da ikametgah ediyorsanız bizden de servis hizmeti alabilirsiniz.

   Cevapla
 10. serdar arslan

  Merhaba, merkezi sistem ile ısınan evimden peteklerin alt kısımları termostatik vanaları son seviyeye getirmezsem ısınmıyor. Ayrıca kalarifer dönüş suyu sıcaklıkları çok düşük. acaba sirkülasyon pompasında sorun olabilir mi?

  Cevapla
  • Ankara Kombi Servisi

   Selam, Serdar Bey. Görmeden yorum yapmak biraz zor. Kuvvetli bir sirkülasyon pompası takviyesi gerekebilir.

   Cevapla
 11. Mehmet

  Merhaba wilo marka devirdaim pampa var kombide ama cok sıcak motor bu normalmi acaba

  Cevapla
  • Ankara Kombi Servisi

   Selam Mehmet Bey, sirkülasyon pompasının görevi sıcak suyu peteklere devirdaim etmesidir. Sonuçta ısınan su bu motorun içerisinden geçmektedir. Pompalar yüksek ısıya dayanıklı malzemeden üretilmiştir. Bazı pompalar 90 derece bazıları ise 110 dereceye kadar dayanıklıdır. Eğer tesisat da tıkanıklık olursa ve ısınan suyu pompa basamıyorsa aşırı sıcaklık oluşabilir. Buradan yorum yapmak zor.

   Cevapla
 12. Ali Kemal

  İyi akşamlar kömürlü kazan kullanıyoruz pompa çok çalışıyor petekler çok ısınıyor ve hava borularından ses geliyor neden olur
  ?

  Cevapla
  • Ankara Kombi Servisi

   Merhaba Ali Bey, cihazda ne tarz bir arıza olduğunu buradan söylemem çok zor. Ama sirkülasyon pompası kazan çalıştığı sürece çalışacaktır. Eğer garantili ise cihazınız yetkili servisi, değilse ve Ankara’da ikametgah ediyorsanız 0312 360 99 19 numaralı servisimizi arayarak hizmet alabilirsiniz.

   Cevapla
 13. cvb

  kombinin altındaki konfektor borusu ısınıyor yeterince ama kalorifere az isi gelmektedir bunun nedeni pombadan olabilir mi

  Cevapla
  • Ankara Kombi Servisi

   Bir çok neden mevcut. Sadece sirkülasyon pompasından olur diyemem. Konu hakkında bilgi sahibi tekniker bir arkadaşın kontrol etmesi lazım.

   Cevapla
 14. Sözen

  Merhaba ben çatı katında kiracıyım. Evdeki petekler ısınmıyor, özellikle arka odalar buz gibi. Servis sirkülasyon pompasının bozulduğunu söyledi. Ev sahibim maliyeti yüksek olduğu için değiştirmeyi reddetti. Siz oturuyorsunuz siz değiştirin diyor. Bu pompanın bozulmasında kiracının suçu var mıdır? Yoksa cihazın ömrü ile mi ilgilidir? (Cihaz yaklaşık 8-10 yıllık) teşekkürler

  Cevapla
  • Ankara Kombi Servisi

   Selam, sürekli olarak karşılaştığımız bir durum bu başınıza gelen olay. Ev sahipleri genelde kiracılarına dediklerilerine kelime şudur “Ben sana sağlam teslim ettim, sağlam teslim alırım.” Evde uzun süredir siz oturuyorsanız bu işlemi sizin yapmanız gerekir. Yeni bir kiracıysanız bu ücreti ev sahibinin karşılaması gerekir. İsterseniz 0536 872 73 28 numarayı arayın. Size en uygun yedek parça hizmetini sağlayabiliriz. Bizden sizin orayı besleyecek sirkülasyon pompasını temin edebilirsiniz.

   Cevapla
 15. Mehmet

  Wilo marka sirkulasyon pompasi kullaniyorum kazan icin kazan yaniyor fakat petekler hic isinmiyor ve surekli peteklerden hava aliyoruz ne yapmamiz gerekiyor

  Cevapla
  • Ankara Kombi Servisi

   Merhaba Mehmet Bey, 0312 360 99 19 numaralı servisimizi arayın, yardımcı olalım.

   Cevapla
 16. Fuat

  Merhaba, zemin kattan ev aldım sıfır daire, evimizin altında kazan dairesinin sirkülasyon pompaları var ve pompalar çalışırken evin içine çok ses yapıyor. Çok ses yapan pompayı kapatıyoruz diğer pompadan az da olsa ses geliyor. pomparı ikiside ayrı marka biri alarko diğeri west çok ses yapan west nedeni ne olabilir. Sesi tamamen kesemez miyiz? Ev pompaların üstünde olduğundan hep ses duyarmıyız

  Cevapla
  • Ankara Kombi Servisi

   Selamlar, West marka çin malı olduğundan bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bakımlı bir revizyon pompası rahatsız edecek kadar ses yapmayacaktır. Sessiz bir pompa ilavesi ve yalıtım ile bu sorunu giderebilirsiniz. Sirkülasyon pompası temin etmek için 0312 360 99 19 numarayı arayın yardımcı olalım.

   Cevapla
 17. Hüseyin

  Merhaba benim demir döküm kombimden kombi devreye girfiğinde vıııız diye ses geliyor acaba nedendir

  Cevapla
  • Ankara Kombi Servisi

   Merhaba Hüseyin Bey, bir çok parçadan o şekilde ses çıkabilir. Sorunun net olarak anlaşılabilmesi için video gönderebilirseniz site detaylı olarak şu parçada sorun var diyebiliriz. 0536 872 73 28

   Cevapla
 18. İbrahim

  Merhaba ustam kolay gelsin. Ben elektronik teknisyeniyim Demirdöküm Solaris kombim sürekli sigorta artırıyordu. Kartta sorun olmadığını ancak sorunun grundfos sirkülasyon pompasında olduğunu tespit ettim. Yerinden çıkaramadım ama sorun bobin arızası mı yoksa sıkışmadan dolayı mı sizce. Sizin fikrinizi göre bir ya pompa değişimi yada tamir yoluna gideceğim.

  Cevapla
  • Ankara Kombi Servisi

   Merhaba İbrahim Bey, sorun sarım ile alakalı bir durum. Küçük pompanın sarım tamirini yaptırmanız saçma olacaktır. 0312 360 99 19 numaralı servisimizi arayın size revizyonlu sıfır ayarında sirkülasyon pompası gönderelim.

   Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DMCA.com Protection Status