Termostat Nedir? Sıcaklığı otomatik olarak düzenleyen bir aygıttır. Termostatın, sıcaklık değişimlerini belirleyen bir algılama elemanı ve bağlı olduğu ısıtma ya da soğutma sistemini, sıcaklık değişimlerini düzenleyerek önceden belirlenmiş bir sıcaklık aralığında tutan bir denetleme organı vardır.

Nerelerde Kullanılır? Çalışma Prensibi Nasıldır?

Merkezi ısıtma sistemlerinin termostatlarında, sıcaklık algılama elemanı olarak çift metalli bir şerit kullanılır. Kaynakla birbirine sıkıca tutturulmuş iki metal şeritten oluşan bu algılayıcıda, ısınan metallerden biri ötekinden daha çok genleşir ve bunun sonucunda şerit bükülür. Termostatın yerleştirildiği odanın sıcaklığı önceden seçilmiş olan sıcaklıktan daha düşükse, şerit düzgün durur ve ısıtma sistemini çalıştıran elektrik devresini kapalı tutan bir köprü işlevi görür, böylece devreden elektrik akımı geçer. Oda ısındıkça şerit bükülmeye başlar ve önceden belirlenmiş sıcaklığa ulaştığında açılarak devreyi keser, böylece ısıtma sistemi kapanır. İstenen sıcaklık bir denetim düğmesiyle ayarlanır; düğme, elektrik devresi kesilmeden önce şeridin ne kadar bükülmesi gerektiğini belirler. Sıcaklık değişimlerini saptamak için hava basıncındaki ya da bir bobinden geçen elektrik akımındaki değişikliklerden de yararlanılabilir.

Termostatlar, evlerdeki ısıtma sistemlerinin ve sanayide kullanılan ısıtma aygıtlarının denetiminin yanı sıra, elektrikli battaniye, ütü, tost makinesi, elbise kurutucusu, fırın, daldırmalı ısıtıcı, otomobil soğutma sistemi, yangın uyarıcı sistemi ve buzdolabı gibi aygıtların sıcaklığını düzenlemek amacıyla da kullanılır. Bir klima sistemindeki termostatlar ısınmayı algılar ve soğutma donanımından daha çok soğuk hava gelmesini sağlayan sinyaller gönderir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DMCA.com Protection Status